Afrička kuga svinja

|   Info
Nakon vesti da se u Srbiji pojavila afrička kuga svinja, iz niškog Veterinarskog specijalističkog instituta ističu da na svojoj teritoriji nisu registrovali slučajeve ove zarazne bolesti i da građani Niša i okoline ne treba da strahuju. Ipak, pozivaju na oprez.
Foto: Pixabay

Afrička kuga svinja predstavlja veoma opasnu zaraznu bolest svinja za koju vakcina ne postoji. Ne prenosi se na ljude, ali može da nanese ogromne štete u svinjarstvu. Smrtnost obolelih životinja je jako visoka, često veća i od 80 procenata. Iz niškog veterinarskog specijalističkog instituta kažu da su visoka temperatura i nagla uginuća prvi znakovi pojave ovog virusa.

‘’Od onoga što je vidljivo kao simptom su promene na koži u vidu crvenila ili kasnije nekog pomodravanja na vrhovima ušnih školjki, donjim delovima abdomena, donjim delovima ekstremiteta. Može se javiti i iscedak iz očiju ili nosa u zavisnosti od toka kliničke slike, pošto tokovi mogu biti različiti’’, kazao jeMarko Stojiljković, doktor veterinarske medicine.

Iz Instituta ističu da se samo odgovornim ponašanjem i pravovremenim reagovanjem može zaštiti svinjarstvo i sprečiti širenje ove zarazne bolesti. Dodaju da se primena biosigurnosnih mera ne može ograničiti samo na gazdinstva i farmu već i na lovišta, jer od ovog virusa obolevaju i divlje svinje.

‘’Od preparata koji se koriste za dezinfekciju jedan deo njih je prilično dostupan. Radi se o natrijum hidroksidu, odnosno živoj sodi, limunskoj kiselini iili varikine. Tako da postoje jasna uputstva na internet stranici Uprave za veterinu, i za vlasnike i za lovce o tome kako da sprovedu te zaštitne mere i na koji način da vode računa da ne unesu virus na svoja gazdinstva’’, dodaje Stojiljković.

Prema iskustvima iz evropskih zemalja u kojima je ova bolest duže prisutna, virus se prenosi kontaktom sa inficiranom krvlju ili leševima životinj, inficiranim mesnim prerađevinama ili zbog loše higijene. U prvih osam meseci ove godine u Evropi je zabeleženo oko 4500 slučajeva afričke kuge svinja, zbog čega je eutanazirano oko 500 hiljada životinja.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar