Turistički potencijal: Lazarevac i Babina reka

|   Život
Turistička organizacija grada Beograda i turistička organizacija opštine Lazarevac, potrudili su se da ovo leto bude nezaboravno i posetiocima i meštanima. Naime, grad Lazarevac ove godine uložio je dosta napora kako bi svi zajedno bili zadovoljni posetom, ali i saznali nešto novo o istoriji ovog malog grada u Srbiji.

Novinari beogradskih redakcija udružili su se da saznaju i prenesu svojim čitaocima ono što možda nisu znali o ovom gradiću koji se nalazi na samo 55 km od Beograda, a ima toliko puno sadržaja i kulturno-istorijskih znamenitosti.

Područje opštine Lazarevac ima izuzetan potencijal za razvoj različitih vrsta turizma: sportsko-rekreativni, kulturno-istorijski, verski, industrijski i drugi. Kulturno-istorijski i umetnički spomenici ulepšavaju ovaj mali grad od svega 60.000 stanovnika, ali i čini da njegovi stanovnici nikada ne zaborave njegovu istoriju.

Posetiocima su posebno interesantni površinski kopovi uglja koji su nakon eksploatacije ostavili utisak nalik mesečevom pejzažu. Lazarevac ima i dvadesetak prirodnih jezera koja se nalaze u njegovoj blizini, a od 2015. godine i akva park “Vidik”, koji je smešten na vidikovcu sa kojeg se pruža pogled na čitav grad. Udaljen samo 60km od Beograda, ovaj kompleks turistima pruža sjajnu uslugu uz dobar odnos cene i kvaliteta, u šta smo se i sami uverili. Tokom godine, grad Lazarevac organizuje brojne kulturno-umetničke programe i brojne manifestacije, ali i dobre uslove za ljubitelje sporta. Najpopularniji sportski centri su savremena „Kolubara“ i strelište Tamnava, kao i rekreativni kompleks „Očaga“, koji je smešten na istoimenom jezeru. Manifestacija Dani Lazarevca organizuje se povodom Vidovdana, dana opštine i prati je bogat kulturno-umetnički program. Kulturno leto je letnja priredba, a tu je i Festival humora namenjen deci i Festival vina, koji u novembru okuplja najbolje vinare iz cele zemlje.

Mnogi od nas verovatno nisu čuli za Kamengrad, ambijentalnu parkovsku celinu,  koja ima četiri kapije, a delo je autora vajara Bogosava Živkovića i arhitekte Dragane Vukmirović. Ovaj kompleks je napravljen u cilju održavanja kulturnih manifestacija na otvorenom, a upečatljivi elementi su deo etno-nasleđa: kamene klupe, ognjište, žrvanj i mlinski kamenovi, koji su interesantni po svojem obliku i nesvakidašnjem izgledu.

Dani Kolubarske bitke – tradicionalna je manifestacija koja obeležava jubilej ovog poznatog istorijskog događaja. Lazarevac je grad koji leži u neposrednoj blizini reke Kolubare.

Kolubarska bitka je najveća i najznačajnija bitka između vojske Kraljevine Srbije i Austrougarske u Prvom svetskom ratu. Ona je ušla u istoriju ratovanja kao jedinstven primer da se srpska vojska, kojoj je bio predviđen potpuni slom i propast, za kratko vreme reorganizovala i u kontraofanzivi, neprijatelju nanela odlučujući poraz. Taktika pregrupisanja vojske koju je izveo general Živojin Mišić i danas se pomno proučava u elitnim vojnim akademijama širom sveta. Osim što je bila najveći vojni trijumf u čeloj srpskoj istoriji, ova bitka je ogledalo beskrajnog rodoljublja i snažnog karaktera jednog naroda. U panorami Lazarevca skladom i lepotom dominira crkva Svetog velikomučenika Dimitrija, podignuta na uzvišenju gradskog jezgra. Građena je prema arhitektonskom rešenju crkve na oplencu, po projektu beogradskog arhitekte Ivana Rika, počev od 28.09.1938. godine. U njenoj kripti na 37m2 pohranjene su kosti više desetina srpskih i austrougarskih vojnika koji su nastradali u Kolubarskoj bici. Ova spomen-kosturnica je jedinstven primer humanosti jednog naroda koji sa svojim poginulim vojnicima sahranjuje i neprijateljske uz jednake počasti.

U renoviranom i prostranom gradskom šetalištu grada Lazarevca nalaze se brojni kafići, barovi i restorani koji su prava atrakcija i danju i noću.

Posebna atrakcija svih posetilaca svakako je etno-selo Babina reka, šampion etno-turizma Jugoistočne Evrope.

Ovaj etno-kompleks okružen brdima, pašnjacima, potocima i šumom, izolovan je prirodom od svega što je urbano. Nalazi se na površini od jednog hektara u lazarevačkoj opštini u selu Trbušnica između Lazarevca i Aranđelovca. Građeno je skoro 20 godina, a čine ga restorani, galerija, etno muzej, bašte, fontane, igralište za decu i odrasle, drvene skulpture, ali i jezero na kojem se može pecati i čuvena Babina reka – po kojoj je ovaj kompleks i dobio ime. Naime, legenda kaže da je upravo kroz ovaj put na kojem je smešten danas ovaj kompleks, prolazio glavni put od Kraljeva do Beograda. Hajduci su upravo na ovom mestu čekali Turke i otimali im harač. Jednom prilikom, Turci su naišli na baku, koja je prolazila tim putem i u džakovima nosila vunu na češljanje, i naterali je da u te džakove ubaci dukate. Ali, Hajduci su otkrili taj pokušaj Turaka da prenesu harač, pa su oduzeli baki dukate, a baku, optuženu da je htela da pomogne Turcima i da je izdajnik, bacili u reku koja je proticala pored puta. Od tada ta reka, a danas mali potok koji protiče kroz imanje Živkovića, nosi ime Babina reka.

Ko ne ode, taj se nikada neće vratiti ni zavičaju ni sebi – tvrdi vlasnik Slaviša Živković, autor pesama, slikar i idejni tvorac ovog čudesnog imanja.

 

 

  • Babina reka je nastala tako što nisam vajao u drvetu i slikao na platnu, nego sam je stvarao u prostoru. Trudio sam se da je arhitektonski uskladim po mojoj zamisli i da svaki detalj bude na svom mestu – ističe Slaviša.

 

 

U dvorištu se nalazi i postavka mermernih skulptura Bogosava Živkovića, a svuda okolo su  stihovi Dobrice Erića, ali i samog idejnog tvorca ovog kompleksa, Slaviše Živković.

Koji god posetioc dođe, uživa u šetnji i čarima ovde, jedinstvene prirode.

 

Brojne poznate ličnosti posetile su ovaj etno-kompleks koji radi od 2010. godine.

Etno selo Babina Reka je dobitnik mnogobrojnih nagrada za kvalitet: Najbolje Etno Selo Srbije 2012., šampion etno turizma Jugoistočne Evrope, 2013., najbolji posni sto Srbije, 2013. Zlatna medalja SLAVA GASTRO festivala u Beogradu za najbolji slavski meni, 2013., Velika zlatna medalja za kvalitet 2011. Nagrada za najbolji slavski meni, 2011..... i mnoge druge.

 

Život nisu minuti ni sati koji prolaze, život je ideja – tvrdi Slaviša Živković.

 

Ono što je najvažnije, svako ko poseti deo Šumadijske Kolubare, Lazarevac i čuvenu Babinu reku, neće ostati ravnodušan, a svojoj kući će se vratiti sa uspomenama koje traju ostaju za čitav život!

 

Novinar: Ivana Damnjanović

Snimatelj: Vladimir Belić

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar