82 godine od antifašističke bitke na Kozari, sarajevske vlasti negoduju zbog defilea kadeta Vojske Srbije

|   Info
Tokom Drugog svetskog rata na Kozari je stradalo više od 40.000 srpskih civila, među njima 12.000 dece ispod 15 godina starosti. Na Memorijalnom zidu centralnog spomenika upisana su imena 9.921 poginulog partizanskog borca u borbama na tom području tokom Drugog svetskog rata. U defileu u Prijedoru učestvovali su i kadeti Vojske Srbije, što je naišlo na negodovanje vlasti Bosne i Hercegovine u Sarajevu.
Mrakovica, spomenik ustanku na Kozari / Foto: Pixabay.com

 

Izvor: Fonet 

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović i danas je u ime Vlade Srbije odao počast i položio venac na ceremoniji obeležavanja 82. godišnjice Bitke na Kozari, koju zajednički obeležavaju Vlada Republike Srbije i Vlada Republike Srpske.

Kako je saopštilo Ministarstvo, Starović je rekao da je reč "Kozara" sinonim za bezuslovnu i beskompromisnu želju za slobodom, ali i za bezumno i nemilosrdno ubijanje srpskih civila: nemoćnih staraca, žena i dece u Drugom svetskom ratu.

"Sećanje na ovaj genocidni ratni zločin, služi kao podsetnik da zlo zaista hoda zemljom zbog čega moramo da čuvamo budnost, kako se ono nikada više ne bi ponovilo", kazao je Starović i istakao da poruka da Srbija i Republika Srpska žele mir i da će znati kako da ga sačuvaju, mora biti jasna i glasna.

"Nikakvog rata na ovim prostorima ne može i neće biti, a Republike Srpske će biti dok je sveta i veka. Biće je dokle god sunce bude izlazilo na istoku, a zalazilo na zapadu", poručio je Starović.

Starović je ukazao da je tokom Drugog svetskog rata na Kozari stradalo više od 40.000 srpskih civila, a da je među njima 12.000 dece ispod 15 godina starosti. Na Memorijalnom zidu centralnog spomenika upisana su imena 9.921 poginulog borca u borbama na tom području tokom Drugog svetskog rata.

Bitka na Kozari simbol je stradanja i otpora srpskog naroda u borbi protiv nacista i ustaša, u kojoj je ubijeno 40.000 civila, dok je 68.000, među kojima više od 23.000 dece, zarobljeno i odvedeno u logore mahom Jasenovac i Staru Gradišku, navedeno je u saopštenju. 

 

Vojska Srbije marširala u Prijedoru 

Pripadnici Vojske Srbije danas su, uoči obeležavanja 82. godine od bitke na Kozari, imali svečani defile kroz Prijedor, na šta je reagovao član Predsedništva BiH Željko Komšić, koji je rekao da se mora utvrditi ko je dozvolio ulazak Vojske Srbije na teritoriju BiH.

"Prvo i osnovno pitanje ovde je, ko je odobrio ulazak vojske Srbije u BiH? Predsedništvo BiH to nije učinilo", rekao je Komišić za Radio Sarajevo i upitao da li je to uradilo Ministarstvo odbrane. "To se odmah mora utvrditi. Ako nije ni Ministarstvo odbrane, onada je reč o klasičnom aktu agresije", naveo je Komšić.

Kako je preneo RTRS, oko 30 kadeta i oko 20 starešina defilovalo je od hotela "Prijedor", glavnim gradskim šetalištem do Pozorišta Prijedor, a brojni građani su aplauzima i velikim odobravanjem pozdravili pripadnike Vojske Srbije.

U defileu su učestvovali i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Srbije Nemanja Starović i državni sekretar u tom ministarstvu Zoran Antić.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je na društvenoj mreži Iks podelio prilog RTRS i napisao "Konačno".

 

Ministar odbrane BiH: Nisu vojnici, već kadeti 

Ministar odbrane BiH Zukan Helez izjavio je danas da, prema njegovim informacijama, u Prijedoru nije bila Vojska Srbije, nego kadeti Vojne akademije, navodeći da je Republika Srpska (RS) dovela učenike pa ih prikazala kao vojnike.

Helez je za Klix.ba rekao da Ministarstvo odbrane BiH nije pozvalo, ni odobrilo ulazak vojnika Vojske Srbije u BiH. "Nismo ih mi pozvali, Ministarstvo odbrane BiH nikakve veze s ovim i ovo nije u planu vojne bilateralne saradnje između BiH i Srbije", kazao je Helez i dodao da, prema njegovim saznanjima, nisu u pitanju "pravi" vojnici, nego kadeti Vojne akademije iz Srbije.

"Međutim, nisu mogli ući da ih neko nije pozvao, neko ih je morao pozvati iz BiH, a radi se o kadetima, nije to vojska, to se podvodi pod obrazovanje i to je nečija druga nadležnost", rekao je Helez, navodeći da sa njima može doći i oficir, ali to je profesor.

"Sve dok ne završi i ne dobije čin kadet nije vojnik. Prema našim informacijama, mislim da je Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite RS našlo neku zakonsku osnovu da ih pozovu kao učenike, a onda da to prikažu kao vojsku", zaključio je Helez.

 

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar