
Izvor: FoNet, RTS
Bekić je, ipak, upozorio da se na dnevnom nivou ne vakciniše dovoljan broj ljudi, kao i da apeli nisu urodili plodom, naglasivši da za kolektivni imunitet treba da se vakciniše bar još milion ljudi.
"Korona se otela kontroli. Ostavili smo joj vreme da mutira i da može da pređe u delta soj koji se brzo širi. Korona, ako joj ostavite vreme, ona će preći u oblik koji će se brzo širiti, jer želi da preživi. Broj građana koji nisu vakcinisani su najugroženiji i treba da budu svesni toga", kazao je Bekić.
On je naveo da, ukoliko se govori o očuvanju javnog zdravlja, može da se razmišlja o obaveznoj vakcinaciji, kao i da to treba da budu zdravstveni radnici koji su na prvoj liniji odbrane od korona virusa.
"Svi ljudi koji su u velikom broju kontakta - vojska, policija, državna uprava, prosvetni radnici su, takođe, u grupi o kojoj se razmišlja da se obavezno vakcinišu, jer ćemo na taj način sa 50 odsto vakcinisanih građana, skočiti možda na 70 odsto i približiti se kolektivnom imunitetu", ukazao je Bekić.
Dodaje da za kolektivni imunitet treba da vakcinišemo bar još milion ljudi, kada ćemo moći lakše da živimo.
"U državama koje su odmakle u vakcinisanju, Izrael, imaju skok novozaraženih. Kod nas neće biti brojke kao u decembru ili januaru, kada smo imali oko 7.500 zaraženih svaki dan. Sada imamo oko 2.500 ljudi, ali imamo i umrla lica. Kada imamo umrle ne možemo da kažemo da smo izborili sa koronom. To je alarm, moramo da razmišljamo o korona propusnicima, obaveznoj vakcinaciji", upozorio je Bekić.
Ističe da je kovid propusnica prva stvar koju treba da se uvede u Srbiji, zato što će se na taj način ubrzati vakcinacija, jer sa njom jedino vakcinisani mogu da uđu u restorane, kafiće.
"To će ljudima da oteža svakodnevni život i oni će se vakcinisati", kazao je Bekić.

Komentari (0)
Ne postoji komentar!