Projekat traje od 26.02. do 1.10.2021. godine u Beogradu, Sjenici i Nišu.
“Opšti cilj projekta je da podigne svest u javnosti i smanji količine otpada od kuhinjskog ulja iz domaćinstava kroz ponovnu upotrebu za izradu novog proizvoda – domaćeg sapuna. Poseban cilj projekta je uključivanje ranjivih grupa radi njihovog samozapošljavanja i zapošljavanja u okviru socijalne zadruge za poslove u oblasti cirkularne ekonomije”, saopšteno je iz Udruženja BIO IDEA.
“BIO IDEA je socijalna franšiza za proizvodnju ekoloških sredstava za higijenu. Želimo da predstavimo projekat koji omogućava svakom domaćinstvu da napravi za sopstvene potrebe sapune od upotrebljenog jestivog ulja. Za one koji žele da od hobija naprave sopstveni biznis, BIO IDEA omogućava mentorstva u okviru mreže socijalne franšize. Da bi postupak bio krajnje jednostavan osmislili smo i posudu sa filterom od zeolita u kojoj se sakuplja upotrebljeno ulje. Filter od zeolita otklanja neugodne mirise prženja i poboljšava kvalitet ulja da bi sapuni bili kvalitetni. Od jednog litra sakupljenog ulja može se dobiti 10 sapuna za svakodnevnu upotrebu u domaćinstvima. Tokom projekta biće podeljeno 2000 posuda za upotrebljeno kuhinjsko ulje domaćinstvima u Beogradu i Sjenici”, poručuju organizatori projekta.
- Prosipanje upotrebljenog kuhinjskog ulja u odvode svima pravi štetu. Domaćinstva troše novac za vodoinstalatere, lokalna samouprava na odgušenja u kanalizacionom sistemu i saniranje poplava, komunalna preduzeća na uređenje deponija, a najviše trpi životna sredina, naše reke, biljke, životinje.
Upotrebljeno jestivo ulje je korisna sirovina za izradu domaćih sapuna. Zbog pandemije Covid19 pristup sirovinama je postao ograničen i resurs sirovina iz reciklaže je bitan deo održivosti poslovanja.
“Od sakupljanja ulja za sapune u domaćinstvima samo je korak do malog biznisa koji je pogodan za ranjive grupe u zajednici. Federacija banaka hrane Srbije korisnike humanitarne pomoći upoznaje sa cirkularnom ekonomijom i socijalnim preduzetništvom. Priključivanjem ovom projektu Federacija želi da u okviru Socijalne zadruge žena u Knjaževcu i kroz saradnju sa opštinom ‘Palilula’ Niš doprinese ubrzavanju cirkularne ekonomije i na jugu Srbije”, poručuju organizatori projekta.
Partneri i saradnici na projektu su “Institut za opštu i fizičku hemiju Beograd, „Univerzitet Union Nikola Tesla-Katedra za preduzetništvo“ Beograd, „Ecoera“ Beograd, „Federacija banaka hrane Niš“, „JKP Vrela“ Sjenica i UG “Sjenica i prijatelji“ Sjenica.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!