
Izvor: FoNet
Brnabić je, obrazlažući Vladin predlog promene Ustava, istakla da je po prvi put postojala široka javna rasprava o tome, koja je trajala 18 meseci, od 2016. do novembra 2018. godine, i razgovarano je o tome kako bi pravosuđe bilo nezavisno i odgovornije nego do sada.
Nikada pre te javne rasprave nije bilo javnih rasprava. Građani su ranije izlazili na referendume za promenu Ustava "navrat-nanos", niko nije znao šta se menja, ukazala je ona.
Brnabić je poručila da će, novim ustavnim promenama, ubuduće bilo ko da dođe na vlast, biti onemogućen da Ustav menja bez široke javne rasprave i saglasnosti Venecijanske komisije, niti da ide na referendum, a da građani ne znaju šta se menja.
Pokušali smo smo da nađemo zajednički imenitelj kako da izmenimo Ustav u oblasti pravosuđa, a da imamo najbolji konsenzus za društvo, građane i privredu, objasnila je ona, naglašavajući da je vlast spremna da ima konsultacije sa svima "dan i noć", da bi našli zajednički društveni konsenzus i da se sa time uđe u referendum.
Brnabić je podsetila na reformu pravosuđa iz 2009. godine, kada je "u dva dana više od hiljadu sudija i tužilaca razrešeno", a niko nije znao zašto i po kom kriterijumu.
To je koštalo građane Srbije neverovatnih 44 miliona evra, po analizama ne Vlade, nego Društva sudija Srbije, samo za naknade plata rezrešenim sudijama i tužiocima, napomenula je ona.
Brnabić je poručila da se zato ustavnim promenama u toj oblasti želi sprečiti da sudije i tužioci budu smenjivani na "partijski" način.
Radi kvaliteta života građana moramo da ojačamo vladavinu prava. To će dovesti do povećanja plata i penzija, ali i osećaja građana da su svi jednaki pred zakonom i da je pravosuđe nezavisno i mnogo efikasnije nego danas, naglasila je Brnabić.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!