Izvor: FoNet
"Osnovni problem je vlast, jer, citiraću - u ovom trenutku i sa ovakvom vlašću ne sme biti govora o iskopavanju litijuma”, kazala je Ana Brnabić na konferenciji za medije u Skupštini nakon što su se novinarima obratili poslanici ZLF, DS i PSG, koji su prethodno razgovarali sa nemačkim zvaničnicima.
Ana Brnabić ponovila je da su oni koji su bili ranije vlast bili za iskopavanje litijuma i učinili sve da za to u Srbiji bude zadužena kompanija Rio Tonto, a sada se "navodno protive".
“Oni nas optužuju za korupciju u ovom projektu, ali ko je nas korupirao? Savezna Republika Nemačka, EU? Ako nas optužujete za korupciju morate i njih optužiti za korupciju”, rekla je Ana Brnabić.
Odgovarajući na navode opozicije da nema novih konkretnih garancija da će biti ispunjeni ekološki standardi prilikom iskopavanja litijuma, ona je rekla da samo laik može da kaže tako nešto.
“Ako ne postoji garancija da će se poštovati svi standardi, onda ni litijum ne vredi ništa, jer ga niko neće kupovati. Svima je u interesu, u ekonomskom interesu, da se poštuju najstroži standardi o zaštiti životne sredine”, rekla je Ana Brnabić.
Povodom upitanosti opozicije da li će se u Srbiji izgraditi fabrika baterija i neverice da će biti i lanac proizvodnje u Srbiji, Ana Brnabić je, pokazujući bateriju, rekla da je to "LFP baterija, najnovija tehnologija, litijumska baterija, koja ne sadrži nikl i koja je sada najbolja za životnu sredinu".
Prema njenim rečima, LFP baterija u svetu postoji samo u Kini i Srbiji, zahvaljujući srpskoj kompaniji ElevenEs.
“Pored ovoga, Stelantes počinje u Srbiji da proizvodi električne automobile, time već imate značaj lanac proizvodnje u Srbiji. Ako imate i litijum, to znači da će početi i drugi da dolaze”, rekla je Ana Brnabić.
Na pitanje novinara postoje li garancije da će sve biti obavljeno po standardima za zaštitu životne sredine, Ana Brnabić je rekla da su garancije domaći zakoni o zaštiti životne sredine.
“Pozivam sve ako su zaista zabrinuti, a nije ovo politikanstvo, 'ajde da napravimo jedan poseban odbor, komitet da se dogovorimo šta je najbolje, da imamo svaki dan uvid u sve dokumente i da kontrolišu sve, ako samo prisustvo EU nije dovoljno dobro”, rekla je Ana Brnabić.
Naglasila je da je, međutim, nula interesovanja opozicije za takav predlog.
Prema njenim rečima, važan je dijalog o tom projektu, jer postoje i oni koji su zabrinuti.
Dodala je da je 2016. godine osnovano udruženje “Centar za razvoj Jadra”, koje je služilo za razvoj tog projekta, a ne protiv njega, i da su tada formirane cene zemljišta koje bi građani prodavali u cilju realizacije projekta.
Na čelu tog udruženja bio je Radomir Filipović, a u udruženju je bio i Zlatko Kokanović, koji je sad u udruženju “Ne damo Jadar”, koje se bori protiv Rio Tinta, navela je Ana Brnabić.
Filipović je, kako je dodala, i dan danas član Demokratske stranke, a bio je i zamenik gradonačelnika Loznice ili visoki funkcioner u tom gradu.
Na komentar novinara da se Kokanović ograđuje i tvrdi da nije bio član tog udruženja, Ana Brnabić je rekla da joj dostave dokaz o tome.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!