Na četvrtom CERN Masterclass programu održanom u Nišu, srednjoškolcima je pružena prilika da na jedan dan postanu fizičari elementarnih čestica. Ovaj program omogući će najtalentovanijim učenicima da rade zajedno sa naučnicima i direktno se upoznaju sa najmodernijim istraživanjima u oblasti čestica, izjavila je Lidija Živković, naučna savetnica Instituta za fiziku iz Beograda, zaposlena u CERN-u.
‘’Pored te naučne uloge CERN ima i obrazovnu ulogu i sada može mnogo više naših studenata i mladih profesionalaca da ode tamo na neku vrstu usavršavanja i da se vrate i to znanje primene ovde’’.
Međunarodnom času fizike prisustvovalo je preko 60 učenika srednjih škola iz Niša, Blaca, Pirota i Zaječara. Budući studenti departmana za fiziku kažu da će im ova prezentacija dosta pomoći u želji da bliže upoznaju nauku koju vole.
‘’Ovo predavanje će mi verovatno dosta pomoći oko razumevanja sitnih čestica i osnovih stanja fizike’’.
‘’Ova prezentacija nam govori o tome šta sve možemo da radimo sa fizikom i i čime možemo svime da se bavimo, ne samo da budemo profesori, a ova prezentacija nam daje te neke nove mogućnosti’’.
Departman za fiziku na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu godišnje upiše oko 30 studenata međutim, taj broj se svake godine menja, rekao je profesor, Dragoljub Dimitrijević. On dodaje da fizika spada među najteže studije u Srbiji, ali da ta nauka ima perspektivu.
‘’Generalno ima čak i u Srbiji., ali sve to zavisi i od volje. Teško je sve što se studira, ali student treba da ima volju da ima volju da sve to odradi i nauči, i onda mislim da nije problem da se bavi time i da živi od toga’’.
Ovogodišnji obrazovno-istraživački program okupio je više od 13 hiljada učenika srednjih škola iz 55 zemalja širom sveta. Pored Niša, u Srbiji se ovaj program održava i u Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu u kome učestvuje oko 190 učenika.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!