Da se ne zaboravi...

|   Život
Za nešto više od mesec dana navršiće se 20 godina od početka NATO agresije na našu zemlju. “Milosrdni anđeo”, kako je nazvana ta vojna operacija, bila je podjednako nemilosrdna prema svima, gotovo svaki deo tadašnje SRJ, pa i Smederevo, dali su svoj danak NATO projektilima tokom 78 dana bombardovanja. Materijalna šteta je neizmerna, a ljudske žrtve ostaju najveći i neprocenjivi gubitak za sve nas.

Prvog dana vazdušnog napada NATO avijacije, 24. marta 1999. godine,  oko 20 sati i 10 minuta gađana je raketna baza u selu Vučak kod Smedereva, a za 11 nedelja NATO bombardovanja poginulo je 14 pripadnika vojske i policije iz Smedereva. To su Branislav Nikolić, Radiša Đorđević, Mlađan Radojković, Adem Beriša, Staniša Pavić, Dragan Komarica, Robert Lajčak, Blagoja Radić, Ivica Serafinović Civija, Toplica Ilić, Bojan Radojković, Dejan Sedlarević, Miroslav Milošević i Milutin Dobrić. Civilnih žrtava, srećom, nije bilo.

Imena poginulih ispisana su na spomen obeležju ratnicima stradalim u NATO agresiji u Smederevu, koji se nalazi u neposrednoj blizini zgrade Gradske uprave i upravo ovde svake godine Grad Smederevo, u saradnji sa pripadnicima naše vojske i policije, političkim i drugim organizacijama i udruženjima organizuju komemoracije kojim Smederevci odaje dužnu pomen svim žrtvama NATO agresije.

Poseban pomen održava se ataru sela Lipe, gde su 19. aprila 1999. godine, izvršavajući borbeni zadatak, poginula od NATO projektila dva naša sugrađana -  oficiri 250. raketne brigade Protivvazduhoplovne odbrane – potpukovnik Blagoja Radić i kapetan prve klase Robert Lajčak. Tim povodom svake se godine kod spomen obeležja “Raketa – Vis” u Lipama okupljaju predstavnici Vojske Srbije, lokalne samouprave,  brojnih udruženja i organizacija, kako bi, u prisustvu članova porodica Radić i Lajčak, minutom ćutanja i polaganjem venaca odali počast palim herojima.

Inače, Smederevo je više puta bilo meta NATO napada. Bombardovani su most na Dunavu kod Smedereva, postrojenja i skladišta Jugopetrola, glavna trafo stanica u krugu Železare, fabrika Zmaj,  Industrijska zona. Neki projektili, srećom, nisu eksplodirali, pa su godinama kasnije pronalaženi i deaktivirani. Da li su svi uklonjeni? Verovatno nisu…

U NATO bombardovanju u Smederevu porušeno je mnogo objekata koji su građeni godinama, a među kojima je posebno važan most na Dunavu koji povezuje Smederevo i Kovin i spaja centralnu Srbiju sa Vojvodinom. Građen je od 1973. do 1976., a srušen 15. aprila 1999. godine, u 22 časa i 58 minuta, projektilima koji su pogodili i kovinsku i smederevsku stranu mosta, kao meta NATO bombardera. Ubrzo je, međutim, osposobljen za saobraćaj, a temeljita obnova mosta na Dunavu obavljena je u drugoj polovini 2006. godine. Most, koji je bio najveći na Dunavu 1976. godine kada je prvi put pušten u saobraćaj, 20. novembra 2006. , posle dvomesečnih radova na sanaciji, ponovo je bio u funkciji. U rekonstrukciju je uloženo više od 100 miliona dinara i obnovljena je njegova noseća konstrukcija, postavljena hidroizolacija i novi asfaltni sloj.

Godišnjica NATO bombardovanja biće obeležena i ove godine 24. marta u Smederevu polaganjem venaca na spomenik  žrtvama NATO bombardovanja, a 19. aprila u selu Lipe.
Inače, spomenik u Smederevu delo je i poklon vajara Zorana Kuzmanovića.

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar