Dan Zemlje je stvoren da ljude podseća na odgovornost za planetu na kojoj žive. Od 1990. godine pa sve do danas više od 150 zemalja obeležava ovaj dan. Iz zavoda za zaštitu prirode kažu da traže kompromisno rešenje između potrebe za eksploatacijom resursa i pravom životinja i svih živih organizama, kaže Ivan Medenica stručni saradnik Zavoda za zaštitu prirode.
-Mi smo tu da rešavamo problem, na taj način što ćemo proglašavati zaštićena područja, tako što ćemo raditi na aktima koji će se odnositi na odrđene vrste, tj na vrste koje moraju da se štite. Najpre moramo raditi na zaštiti staništa a ne samih vrsta.
Širenje čovekovih nasilja i aktivnosti koje su usmerene na eksploataciji resursa, ono što se pre svega odnosi na šumarstvo, na iskorišćavanje vodenih resursa i kamena u okolini Niša najveći je najveća pretnja za prirodu, kažu iz Zavoda za zaštitu prirode.
-To su aktivnosti koje su usmerene na osiromašenje ekosistemskog diverziteta a to samo za sobom vuče i smanjenje prostora na kojima će se gnezditi i živeti.
Dan planete Zemlje ustanovljen je 1970. godine u SAD nakon ekološke akcije a obeležava se širom sveta od 1992. godine kada je na konferenciji Ujedinjenih nacija o životnoj sredini u Rio de Žanejru ustanovljen dugoročni program za promociju održivog razvoja. Cilj je podići svest o planeti Zemlji i pronaći održivo rešenje za zdravu i čistu životnu sredinu.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!