„Juče je pala ekstremna količina kiše u kratkom vremenu što je uzrokovalo maksimalno opterećenje kanalizacionog sistema u Nišu. Usled vanrednih padavina došlo je do kratkog zapušenje na pojedinim lokacijama (Ledena Stena, Učitelj Tasina ulica, Zetska i još neke), ali je sva voda nakon pola sata otišla sa ulica što znači da je sistem funkcioniše osim u momentu kada ogromna količina kiše se sruči na prostoru grada i to nijedan kanalizacioni sistem u trenutku ne može da prihvati“ piše u saopštenju.
- Primera radi naši merači protoka su izmerili da je u momentu ekstremnih padavina prolazilo 80 000 litara u sekundi i da bi bilo jasno kolika je to količina vode, uporedićemo sa prosečnim protokom za grad Niš koji iznosi 1200 do 1300 litara u sekundi, kažu u Naissus-u.
„Svedoci smo da je pre nekih mesec dana ovakva kišna stihija pogodila Beograd ali nismo imali toliko vode i takav kolaps kao što je bio slučaj u glavnom gradu. Kanalizacioni sistem je u funkciji, još je dodatno proširen kolektorom na Palilulskoj rampi koji je prošle godine urađen” podsećaju u Naissus-u.
Iz ovog preduzeća skreću pažnju na vremenske i klimatske promene i upućuju sugrađane na razmatranje opcije ugradnje individualnog zaštitnog uređaja koji se zove povratna klapna, a koji ima zadatak da u kanalizacionoj priključnoj šahti spreči vraćanje fekalnih voda u delu cevi prema kući kada dođe do ovakve ekstremne situacije.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!