"Fiskalna konsolidacije i borba protiv sive ekonomije doprineli boljem stanju u budžetu"

|   Info
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je danas na godišnjoj konferenciji Vlade Srbije i NALED "Izlaz iz sive ekonomije" da je, pored mera fiskalne konsolidacije, borba protiv sive ekonomije doprinela boljem stanju u budžetu.
Foto: FoNet

 

Izvor: FoNet

Ana Brnabić je rekla da je u 2018. suficit bio 32,2 milijarde dinara zahvaljujući boljoj naplati prihoda za 90 milijardi dinara, a da su prihodi od poreza na dodatu vrednost (PDV) veći 11,4 odsto u bruto odnosu.

Ona je dodala i da je zaposlenost u prošloj godini porasla za 3,3 odsto.

Premijerka je kazala da je pet osnovnih stubova u borbi protiv sive ekonomije - povoljno poslovno okruženje, inspekcija, efikasna poreska uprava, efikasna fiskalizacija i povećanje svesti građana o tome koliko siva ekonomija košta sve.

Brnabić je rekla da su najveći ostvareni pomaci uvođenje aplikacije za prijavu sezonskih radnika u poljoprivredi i da je u prvih pet meseci 110 gazdinstava prijavilo 5.095 sezonaca.

Ona je dodala da je uveden prvi program poreskih olakšica za početnike u poslovanju i da je tako registrovano 420 privrednih subjekata, te da je izazov da se u oktobru vidi koliko njih će opstati.

Ambasador Nemačke Tomas Šib rekao je da je Srbija u proteklim godinama napredovala na ekonomskom planu, da je postignuta fiskalna konsolidacija, ali da siva ekonomija ostaje problem.

On je rekao da prema nekim istraživanjima novac u sivoj ekonomiji iznosi oko 30 odsto bruto društvenog proizvoda i da bi Srbija, ako bi se to naplatilo kroz porez, imala više novca za obrazovanje, puteve i investicije.

Član Upravnog odbora NALED Svetoslav Atanasov rekao je da je sistemska borba protiv sive ekonomije prepoznata u očima privrede i da prema istraživanju 78 odsto privrednika smatra da je u 2018. smanjeno poslovanje u sivoj zoni.

On je rekao da sa druge strane 54 odsto privrednika smatra da uslovi poslovanja nisu dovoljno dobri, da svaka peta firma u njihovoj delatnosti posluje u sivoj zoni, dok 79 odsto poreze i doprinose na zarade vidi kao ključni uzrok sive ekonomije.

Prema istraživanju koje je istraživačka kuća Ipsos radila za potrebe NALED najviše sive ekonomije ima u građevinarstvu, što je navelo 53 odsto privrednika.

Potom slede trgovina, kako smatra 41 odsto privrednika, ugostiteljstvo (38 odsto) i advokatske usluge (32 odsto).

Ministar za rad Zoran Đorđević izjavio je novinarima da su rezultati od uvođenja elektronske prijave sezonskih radnika u poljoprivredi dobri i da se razmatra na koje bi još profesije to moglo da se proširi.

On je rekao da je građevinarstvo bila oblast u kojoj je bilo najviše kršenja zakona o bezbednosti i zdravlju na radu, te da je u toj oblasti inspekcija povećana za 31 odsto.

Ministar je dodao da je lično anonimno prijavio dva gradilišta gde nije korišćena zaštitna oprema i da su ta gradilišta zatvorena.

"Obaveza svakoga od nas je da se bori za radnička prava", rekao je Đorđević.

Foto: FoNet

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar