Izvor: FoNet
"Govorimo o pitanju opstanka za celu zajednicu koja je na ivici iskorenjivanja. Što se tiče budućnosti, Beograd će naravno nastaviti da podržava svoje stanovništvo i neće odustati od povratka svog suvereniteta nad kolevkom svoje civilizacije. A poslednjih godina vidimo koliko se stvari na međunarodnoj sceni mogu brzo promeniti“, rekao je Gujon odgovarajući na pitanje da li smatra da bi jednog dana bilo moguće da se Kosovo i Metohija vrate Srbiji.
Gujon je naveo da je od 1999. godine više od 250.000 Srba bilo primorano na egzodus pod pritiskom Albanaca, a da su pogromi 17. i 18. marta 2004. izazvali beg dodatnih 10.000 ljudi i uništenje 150 crkava i manastira.
"Danas, Srbi čine oko pet odsto stanovništva, što je oko 100.000 ljudi, dok su pre jednog veka bili većinski narod“, rekao je Gujon, saopšteno je iz Vlade Srbije.
Navodeći da Srbi sada žive u enklavama, sa jednim uporištem na severu oko Kosovske Mitrovice, Gujon je ukazao da se poslednjih godina represija pojačala policijskim kontrolama, hapšenjima i proizvoljnim zatvaranjima.
Prema njegovim rečima, i lično je bio zaustavljan bez razloga od albanske policije i zabranjivan mu je ulaz na Kosovo i Metohiju, iako je vodio redovnu humanitarnu akciju od 2004.
Pritisak na srpsku manjinu, dodao je, pojačava se na političkom i administrativnom planu - merama koje imaju za cilj da prekinu sve veze sa Beogradom.
"Srpske obrazovne i zdravstvene ustanove su ugrožene, nastavnici i lekari koji rade u ovim institucijama su pod stalnim pritiskom, a ograničenja su postavljena na finansijska sredstva koja dolaze iz Srbije. Ovim zvaničnim represijama treba dodati i progone od strane albanskog stanovništva koje deluje nekažnjeno“, rekao je Gujon.
Prema njegovim rečima, preostali Srbi žive pod stalnom pretnjom progona i nasilja i mnoge porodice svakodnevno trpe poniženja, napade, višestruke provale... čak i pokušaje trovanja, što je i sam video.
Gujon je naveo i da Kosovo i Metohija nastavlja da gubi svoje hrišćansko nasleđe i da su od hiljadu pravoslavnih verskih objekata, sada mnogi uništeni ili oskrnavljeni, poput manastira Sveti Arhangel u Prizrenu i Bogorodice Ljeviške, koja je upisana na Uneskov spisak svetske baštine. Na tom spisku su i Gračanica i Pećka patrijaršija, koji su danas su pod stalnim nadzorom kako bi se izbeglo njihovo uništenje, dodao je Gujon.
Gujon je kazao da je "etničko čišćenja" Srba sa Kosova i Metohije razlog zbog kog je odlučio da 2004. godine osnuje organizaciju „Solidarnost Kosovo“.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!