Hakeri lako mogu da ugroze opštine

|   Info
Lokalne samouprave moraju da unaprede informacione sisteme, kapacitete IT službenika i procedure za upravljanje podacima građana, jer su im IT kapaciteti "prilično ranjivi", saopštili su danas Kancelarije za IT i eUpravu i NALED.
Foto: FoNet

 

Izvor: FoNet

Iako bi većina gradova i opština mogla da se nosi sa potencijalnim eksternim hakerskim napadima, analiza Kancelarije za IT i eUpravu i NALED pokazala je da su prilično ranjivi i na potencijalne interne zloupotrebe informacija.

Lokalnim samoupravama je preporučeno da isključe iz upotrebe zastarelu opremu, koriste licencirane operativne sisteme i softvere nove generacije, redovno ih ažuriraju i primene savremenu bezbednosnu opremu i procedure u zaštiti informacija, navedeno je u saopštenju.

Jedna od ključnih preporuka je i unapređenje upotrebe lozinki i provere identiteta unutar lokalnih samouprava, kao i da se javnim službenicima ograniči pristup podacima koji nisu u njihovoj nadležnosti, naglašeno je u saopštenju.

Preporuke su, kako se navodi, kreirane u okviru projekta "Zaštita podataka o ličnosti i informaciona bezbednost na lokalu", koji su realizovali NALED i Kancelarija za IT i eUpravu Vlade Srbije, uz podršku članica Saveza za e-upravu - Asseco SEE, Comtrade, IBM, KPMG, SAGA, SBS i SAP.

"Cilj projekta bio je provera kvaliteta zaštite podataka građana na nivou lokalnih samouprava, a osim istraživanja, sprovedeni su i pen-testovi bezbednosti IT sistema, sajtova i aplikacija u osam gradova i dve opštine.

"Kragujevac, Užice, Vranje, Pirot, Šabac, Požarevac, Sombor, Zrenjanin, Vrnjačka Banja i Pećinci prve su lokalne samouprave u kojima su stručnjaci za informacionu bezbednost u saradnji sa nadležnima simulirali kontrolisan hakerski napad", rekao je Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Vlade Srbije, na današnjem skupu o informacionoj bezbednosti na lokalu u Palati Srbija.

On je dodao da je ovo sve bio deo obuke, koja treba da obezbedi zašitu podataka građana u vreme digitalne transformacije i reforme javne uprave, navedeno je u saopštenju.

Naglašano je da 10 lokalnih samouprava čine pionire informacione bezbednosti, ali da "njihov proces zaštite podataka zapravo tek počinje".

Pen-testiranje bi, kako se sugeriše, trebalo da organizuju jednom godišnje, što je i preporuka svim opštinama i gradovima u Srbiji, imajući u vidu da ubrzan razvoj informacionih tehnologija iz dana u dan donosi nove pretnje i zahteva stalna prilagođavanja.

Foto: FoNet

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar