Janković: Na sutrašnjoj sednice je cilj da se analizira situacija

|   Info
Imunolog i član Kriznog štaba Srđa Janković izjavio je danas, pred sutrašnju sednicu Kriznog štaba da je cilj da se analizira situacija, pa će se tek onda videti da li je potrebno nešto menjati,
Foto: TV Prva printscreen

 

Izvor: FoNet, RTS

Srđa Janković je dodao da epidemiolozi i on kao imunolog neće zagovarati popuštanje mera, jer i dalje postoji potencijal da se epidemija rasplamsa.

On je za RTS rekao da su i dalje visoki brojevi zaraženih, bolnice se nisu ispraznile, a i dalje postoji značajan broj preminulih na dnevnom nivou.

Janković je poručio da je potrebno ispratiti situaciju do kraja.

Kako je rekao, uvek se pred sednicu Kriznog štaba spekuliše da li će neka mera biti promenjena, ali o tome je teško govoriti pre nego što se analizira situacija.

"Imamo mere koje su na snazi, bitno je da ih poštujemo, ako bude promena, javnost će biti obaveštena", poručio je Janković.

Kaže da je svestan da su neke mere teške za privredu, ali da su ljudski životi najvažniji, a ne sme se zanemariti ni ekonomski efekat oboljevanja i umiranja.

"Nama je cilj kao lekarima da brinemo o zdravlju, što ne znači da ne postoji drugi legitimni način razmišljanja", rekao je Janković.

Govoreći o procesu imunizacije, Janković je istakao da je potrebno da to bude što efikasnije.

Kaže da je jedina za sada pronađena verovatna razlika novog podtipa virusa u odnosu na stare to što se brže širi s osobe na osobu i dodaje da nema dokaza teže kliničke slike, ali da to onda automatski znači i veći broj zaraženih u rizičnim grupama.

Janković je ukazao da, koliko god se uzdali u vakcine, sprečavanje kontakata i maske su i dalje ključ, jer bolest sprečavamo tako što se sprečava zaražavanje.

Prema njegovim rečima, sve vakcine koje su odobrene su proverene i ispitivanja su pokazala da su delotvorne, a videće se da li postoji razlika u nijansama.

Na pitanje koju bi on vakcinu preporučio rekao je onu koja je na raspolaganju i koja je prošla istraživanja.

Kada je reč o kardiovaskularnim oboljenjima i hroničnim bolestima, Janković je rekao da to mogu da budu faktori opreza, ali ne i kontraindikacije.

Rekao je da se ljudi pre vakcinacije konsultuju sa lekarima, ali da misli da bi većina onih koji imaju ta stanja trebalo da se vakcinišu jer je rizik same bolesti kovid-19 za takve pacijente mnogo veći nego rizik vakcine.

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar