Izvor: FoNet, Politika
Danas se pitam, seća li se i spominje li iko više osim srpske strane Zajednicu srpskih opština. Šta bi sa statutom i radom Upravljačkog tima? Štaviše, od tog blefa Prištine u aprilu 2018. dogodio se niz jednostranih i destruktivnih poteza, rekla je Joksimović odgovarajući na pitanje kakav očekuje stav u izveštaju EK o poglavlju 35.
Čisto sumnjam, navela je, da će bilo kome pasti na pamet da u našem izveštaju o napretku i ovoga puta zadrži tzv. jezik ogledala, to jest da na isti način u izveštaju za Beograd i Prištinu da formulacije o napretku u dijalogu, što je do sada bio slučaj.
Ona smatra da će godišnji izveštaj Evrpske komisije da bude u ocenama izbalansiran, zasnovan na "sistematično i seriozno prikupljenim činjenicama i faktima, a ne na percepcijama", kako se to gotovo uobičajilo, i to posebno kada su u pitanju oblasti koje se prate u vladavini prava, to jest poglavljima 23 i 24.
Upitana da li se može očekivati nešto drugačiji, tvrđi ili mekši, stav EK s obzirom na to da je na isteku mandata, Joksimović je rekla da smo "zaslužili otvaranje najmanje dva poglavlja" i da bi to, s obrirom na izbore u EU i "neke druge računice" u EU i regionu,bilo "više nego zadovoljavajuće",
"Dakle, niko ne spori da ima nedovršenog posla, pre svega u postavljanju legislativnog okvira, koji je prvi i conditio sine qua non za svaku reformu", rekla je Joksimović objašnjavajući da je to zato što najčešće i nezaobilazno zadiru i nekada tektonski pomeraju fenomen „stečenih prava” zainteresovanih grupa, profesija, establišmenta, pa i pojedinaca.
Ona je ocenila da je Vlada veliki trud uložila u postavljanje "transparentnog, participativnog, obuhvatnog po dubini i širini dijaloga i okvira za definisanje medijske strategije koja je okosnica uređenja medijskog prostora i nezavisnosti i statusa novinarske profesije.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!