Kako se obeležava Prvi maj u Srbiji

|   Info
Foto: TV Prva printscreen

Pojedini će Prvi maj obeležiti u prirodi, tradicionalnim urankon. Kako je Prva televizija zabeležila na poznatim beogradskim izletištima, uglavnom su to mladi ljudi, oni koji još uvek nisu zaposleni, dok, prema njihovim rečima, njihovi roditelji 1. maj provode na radnom mestu, prenosi b92.

Predstavnici sindikalnih organizacija i sociolozi poručuju da radnici u Srbiji svaki 1. maj dočekuju u sve težim uslovima, suočeni sa sve većim gubitkom radnih prava, o čemu se sve manje govori u društvu.

Savez samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjeni granski sindikati "€žNezavisnost" najavili su da će i ove godine, tradicionalno, obeležiti Međunarodni praznik rada protestom u centru Beograda i šetnjom do spomenika Dimitriju Tucoviću, na Slaviji, kao i čitanjem prvomajskog proglasa. Parola ovogodišnjeg protesta je "Veće plate - za opstanak i ostanak".

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Ljubisav Orbović kaže da će sindikati ukazati počast radnicima koji su daleke 1886. u Čikagu štrajkom i protestima počeli da se bore za osmočasovno radno vreme, čuvene "tri osmice", ali i skrenuti pažnju na aktuelne probleme.

"Nažalost, u teškim smo problemima, plate su nam relativno niske, iako je bilo pomaka i povećanja zarada, zbog osnovice koja je niska teško ćemo dostići normalne standarde i prosek. Mininalna zarada u Srbiji je i dalje ispod minimalne potrošačke korpe za 20 odsto, a prosečna zarada za 40 odsto niža od prosečne potrošačke korpe, što govoi u kom stanju se nalazimo", rekao je Orbović za Tanjug.

I predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) Ranka Savić kaže da se već decenijama Međunarodni Praznik rada u Srbiji dočekuje sa konstatacijama da položaj radnika u Srbiji nije dobar i tvrdi da u "novijoj istoriji položaj radnika u pogledu prava nikad nije bilo gori"

"Relaksirana je mogućnost otkaza, radnici žive u neprekidnom strahu od otkaza, a kad imate radnu snagu koja je uplašena, njoj je lako manipulisati i poslodavci to koriste", kaže Savić za Tanjug.

Sociolog Nada Novaković, naučni saradnik Instituta društvenih nauka, kaže da radnici svaki novi Prvi maj dočekuju u sve težim uslovima, sa sve većim gubitkom radnih prava, što je posledica klasnih odnosa, sistemske suprostavljenosti kapitalista i najamnih radnika.

Ona kaže da je radnička klasa u poslednjih 30 godina istorijski degradirana i toliko obespravljena da ne predstavlja nikakvu društvenu pretnju po interese nastale kapitalističke klase.

"Obespravljena, eksploatisana, razmrvljena i osiromašena radnička klasa Srbije nema šta da slavi Prvoga maja. To je praznik koji podseća na vremena kada su radnici imali daleko važniju ulogu u društvu, radili i živeli u boljim i uslovimu dostojnog čoveka, a nisu strahovali za posao, zaradu i goli opstanak sebe i porodice", kaže Novaković.

Dodaje i da "takva kakva je, predstavlja lak plen manipulisanja i uticaja kapitalista i njihovih udruženja. Da im se ozbiljno odupre ili suprostavi nema sopstvenih i jakih sindikalnih i političkih organizacija", kaže Novaković i dodaje da je tema radnih prava i njihove zaštite u Srbiji sasvim skrajnuta na margine društva.

Zaključuje da prvomajski praznici i slavlja povodom njega samo prikrivaju stvarne odnose moći između obespravljene i razmrvljene radničke i moćne kapitalističke klase.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar