Siromaštvo, socijalna isključenost i neravnopravnost u polovima osnovni su uzroci za pojavu dečjih brakova, kaže članica nacionalne Koalicije za okončenje dečjh brakova Dragana Sotirovski. Ona dodaje da statistika pokazuje da svaka peta romkinja stupa u brak pre navršene petnaeste godine. Zbog toga je opšti cilj Koalicije je da doprinese okončanju dečjih brakova u Srbiji, naročito u romskoj populaciji, i to kroz otklanjanje institucionalnih i društvenih prepreka za sprovođenje zakona, kao i promociju primera dobre prakse u partnerstvu lokalnih zajednica, nevladinog, vladinog i privatnog sektora i medija.
Protiv tradicije ići će se isključivo obrazovanjem, dodatnim pokušajima da se ti ljudi osnaže pre svega ekonomski i da se uključe u sve sfere života. U nišavskom okrugu i okolini Aleksinca ima najviše problema zato su tu i predstavnici centra za socijalni rad, predstavnici Kliničkog centra i školstva, jer svi oni mogu da utiču na problem.
Kako bi se sprečio broj prerano sklopljenih brakova moramo svi zajedno raditi na svakom pojedinačnom, konkretnom slučaju, kaže Ana Saćipović, iz udurženja “Osvit”.
Ako mi prepoznamo situaciju da je neka devojčica u opasnosti da bude uvučena u rani dečji brak, mi moramo da kontaktiramo policiju a policija ne sme povezivati tu situaciju sa romskom tradicijom već mora delovati u skladu sa zakonom, zato što je stupanje u maloletnički brak krivično delo.
Kada je reč o romskoj populaciji 40 odsto devojčica pre navršenih 18 godina rađa decu a pet odsto pre navršenih 15 godina. Ako se to poredi sa opštom populacijom, četiri odsto njih rađa decu pre navršene 18-te godine a u romskoj populaciji čak 40 odsto. Sklapanje brakova do 15 godina u opštoj populacije je 0,3 odsto a u romskoj populaciji pet odsto.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!