Za ukidanje epidemije malih boginja u Srbiji stekli su se uslovi time što je obuhvat vakcinacijom sada viši od 85% i zbog toga što u poslednja dva meseca nije zabeležen nijedan prijavljen slučaj ove smrtonosne bolesti, kazao je niški epidemiolog Branislav Tiodorović. Dodaje da su i pored odjave epidemije potrebni stalni razgovori sa lekarima.
‘’Moramo iz ovoga izvući neke zaključke. Prvo da zdravstvena služba, pogotovo pedijatrijska, ali i sve druge koje se bave imunizacijom moraju biti veoma dobro organizovane, da ropditelji moraju shvatiti, a nadamo se da jesu nakon ovakvih slučajeva da deca treba da budu vakcinisana, ali ne prenositi sve na antivacioni lobi. On jeste delovao kao što to čini i u razvijenim zapadnim zemljama, ali treba shvatiti da oni rade svoj posao, a da mi moramo da radimo svoj’’.
U prethodne dve godine u Nišu je od ovog virusa obolelo 450 osoba, od čega je četvoro preminulo. Tiodorović kaže da taj podatak nije zanemarljiv i da je ova situacija najviše prouzrokovana niskim obuhvatom vakcinacija.
‘’Ne smemo da mislimo da je završena stvar time što je epidemija posle skoro dve godine odjavljena. Ova bolest će se javljati i nadalje, ali ne bi smelo da se javlja u vidu epidemije. Pojedinačni slučajevi oboljevanja će i dalje postojati , ali treba ih na vreme otkrivati i na vreme vakcinisati i štititi’’.
Epidemija malih boginja počela je u Srbiji u oktobru 2017. godine i od tada je od te zarazne bolesti obolelo više od 5.800 ljudi, a 15 osoba je preminulo. Poslednji slučaj bolesti prijavljen je u junu ove godine u Boru.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!