Izvor: FoNet, TV Prva
Ministar finansija Siniša Mali je najavio da će građani 2028. imati priliku da se voze metroom, saopštilo je Ministarstvo finansija posle gostovanja Malog na TV Prva.
"Potpisali smo sporazum sa francuskim kompanijama o izgradnji metroa. Idemo sada tamo da utanačimo detalje, dogovorimo strukturu finansiranja u vrednosti od 454 miliona evra, koliko košta deo koji mi finansiramo zajedno sa njima. Ostvarićemo višedecnijski san i u potpunosti pratimo dogovorenu dinamiku. Građani će za nekoliko godina imati priliku da vide kako se radovi odvijaju i 2028. će imati priliku da se voze metroom“, rekao je Mali.
On je najavio da će, posle prezentacije vagonskih kompozicije koje su u ponudi za izbor biti organizovano izjašnjavanje građana koji će "bitiu prilici da glasaju koji će model izabrati".
"To će biti najmoderniji automotizavani metro“, naveo je Mali.
On je, povopdom najavljenih mera državne podrške privredi, rekao da je iznos od 235 milijardi dinara "usmerenka privredi i građanima kako bi se na pravi način odgovorilo ekonomskim izazovima nastalim usled pandemije, dostigao rast BDP od šest odsto i održao stepen zaposlenosti".
„Država kroz svoju odgovornu politiku preuzima najveći teret krize. Ovu pomoć budžet može da izdrži, mi imamo novca, nama su zdrave javne finansije i hoćemo da deo tog novca vratimo građanima Srbije. Hoćemo da podržimo građane Srbije, uz zadržavanje makroekonomske stabilnosti“, rekao Mali.
On je, posećajući na najavljeni pomoć od dva puta po 30 evra tokom ove godine, u maju i novembru, kao i pomoć penzionerima od 50 evra u septembru, rekao da penzioneri neće biti u obavezi da se prijavljuju jer postioji "uvežbani sistem preko PIO fonda, dok će građani biti u obavezi da se prijave samo jednom, i to aprilu“.
Ministar finansija je rekao da za one koji primaju socijalnu pomoć, a njih je oko 150.000, neće biti obaveznio prijavljivanja.
"Mi smo kao celo društvo prošli tešku krizu i hoćemo da pokažemo solidarnost i jedinstvo“, rekao je Mali podetivši da je Vlada Srbije usvojilaPredlog zakona o socijalnim kartama koji će "dodatno pomoći da se u društvu prepoznaju najugroženije kategorije", navedeno je u saopštnju Ministarstva.
Mali je naglasio da je na kraju januara suficit u budžetu bio 13,3 milijardi dinara, a planira je deficit od 13,4 milijardi deficita.
"Dakle imamo 27 milijardi više novca, nego što smo planirali“, rekao je Mali, ističući da je u budžetu planirano oko 100 milijardi dinara neto prihoda, a ostvareno je 110 milijardi.
"Dakle, očigledno privreda funkcioniše i radi i tu je već napravljena rezerva za isplatu te dodatne pomoći“, ocenio je Mali, naglasivši da je "ponosan na rezultate“ i da "kretanja u privredi ohrabruju" jer je u decembru prošle godine industrijska proizvodnja "porasla za 4,1 odsto u odnosu na decembar 2019".
Ti rezultati, u uslovima najveće ekonomske krize, opravdavaju novčanu pomoć, ocenio je Mali.
„Nama će pad BDP biti oko jedan odsto, bićemo najbolji u Evropi, najmanje ćemo trpeti posledice koronavirusa“, rekao je ministar finansija, uz ocenu da su druge zemlje, "poput Hrvatske, Velike Britanije ili SAD imale daleko veći pad BDP".
On je ukazao da na podrškom firmama "sa oko 450 evra po zaposlenom, odnosno sa isplatama tri puta po 50 odsto minimalne zarade", ističući kao "izuzetno važnu" planiranu podršku transportnim kompanijama, odnosno prevoznicima.
Mali je rekao da se nastavlja saradnja sa američkom Međunarodnom razvojnom finansijskom korporacijom (DFC) na utvrđivanju garantne šeme vredne milijardu dolara i da je takorporacija "spremna da podrži garantne šeme za sprsku privredu".
U narednih nekoliko nedelja će biti potpisan sporazum sa njima, najavio je Mali.
On je najavio da će, nakon povratka iz Francuske, već u petak, imati razgovor sa Međunarodnim monetarnim fondom i da očekuje da će polovinom ove godine imati dogovreni novi aranžman, saopštilo je Ministarstvo.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!