Izvor: FoNet
Na izjavu Majstorovića da je područje na kojem se planira projekat Jadar poznato po voćarstvu, Ministarstvo je odgovorilo da i proizvodnja voća u tom regionu nema presudan uticaj na privredu, kao i da svakako neće biti ugrožena planiranim projektom.
Na teritoriji Srbije godišnje padne oko 63,7 milijardi metara kubnih vode, od čega oko 16 milijardi otekne u vodene tokove, dok se ostatak vraća u atmosferu evapotranspiracijom. Sliv reke Jadar predstavlja oko 15 odsto sliva Drine ili oko 1,08 odsto u odnosu na ukupan sliv na teritoriji Srbije, a ukupan udeo proticaja sliva reke Drine u Srbiji iznosi oko 3,34 odsto u odnosu na ukupne proticaje na teritoriji Srbije, navelo je Ministarstvo u saopštenju.
Prema navodima Ministarstva, zahvaćene količine vode iz izvorišta javnog vodosnabdevanja na teritoriji Mačvanskog okruga, kome pripada i Loznica, predstavljaju oko 3,3 odsto zahvaćene količine voda Srbije (bez Kosova), a udeo zahvaćenih voda sa područja sliva Jadra je zanemarljivo mali u odnosu na ukupnu površinu okruga.
Ministarstvo je navelo i da se na teritoriji grada Loznice i okolnih opština voće gaji na oko 7.000 hektara, što čini oko 4 odsto ukupne površine pod voćem u Srbiji, pa taj region ne spada u oblasti gde je proizvodnja voća okosnica privrede, kao i da se ne ističe po intenzivnim zasadima i visokim prinosima.
Uz poziv Ministarstvo je pozvalo na odgovorno i informisano iznošenje podataka koji su od javnog značaja i izrazilo punu podršku predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u realizaciji svih važnih razvojnih projekata.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!