Izvor: FoNet
Ona je na predstavljanju rezultata projekta "EU za kulturno nasleđe i turizam" istakla da Srbija obiluje lokalitetima koji imaju kulturni i istorijski značaj i predstavljaju kulturnu baštinu za čitavu EU.
Tanja Miščević je istakla da je Srbija sa EU obnovila neke od najatraktivnijih lokaliteta u Srbiji jer je prepoznat veliki ekonomski potencijal kroz razvoj turizma.
Kako je navela, razvoj turizma je obezbedio otvaranje novih radnih mesta u malim sredinama, a kroz projekat "EU za kulturno nasleđe i turizam" pomogao je razvoju lokalne privrede.
Prvi sekretar ambasade Nemačke u Srbiji Pavel Voronin izjavio je da se u Srbiji trenutno "otvara čitav svet bogatih kulturnih lokaliteta".
Kako je naveo, kroz projekat je velika pažnja posvećena i povećanju energetske efikasnosti tako što je više od 40 odsto korisnika bespovratnih sredstava za razvoj turizma iskoristilo da ugradi solarne panele i time smanjilo zavinost od goriva.
"Uključivanje nacionalnog, a isto tako lokalnog i privatnog sektora su od ključnog značaja za dalji uspeh", dodao je Voronin.
Tokom trajanja projekta rekonstruisani su i izgrađeni važni kulturni i istorijski objekti u Srbiji.
Izgrađen je Centar za posetioce u okviru rimske carske palate Feliks romulijana kod Zaječara. Unesko je taj arheološki lokalitet u Gamzigradu uvrstio na listu Svetske kulturne baštine.
U obnovi tvrđave Fetislam kod Kladova konzervirana je Varoš kapija, deo bedema Velikog grada, kapije Malog grada i rekonstruisana je letnja pozornica.
Finansirani su i infrastrukturni radovi na Rajačkim pivnicama - izgradnja vodovodne i kanalizacione mreže, uvođenje javne rasvete i izgradnja pešačkih staza u kompleksu vinskih kućica.
U Kraljevoj vinariji u Topoli urađene su nove elektro i hidro instalacije i zamenjeni su krovovi.
Projekat su finansirali EU i Vlada Nemačke, a sprovodi GIZ.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!