Izvor: FoNet
Navodi se da su litije, koje su u nedelju održane u više crnogorskih gradova, blagovremeno i uredno prijavljene Upravi policije, u skladu sa Zakonom o javnim okupljanjima i javnim priredbama, i one su legalne i dozvoljene, preneo je RTCG.
U takvim nezakonitim postupanjem Uprave policije, koje je, prema navodima MCP, najavio direktor Veselin Veljović, ugrožena je bezbednost prvenstveno dece, kao i više desetina hiljada mirnih građana "koji od svojih usta i od usta svoje dece odvajaju sredstva za finansiranje policije i drugih državnih organa".
"Pri tom, u litiji je primećen znatan broj policijskih službenika u civilu, pa je time još upitnija nezakonita odluka Veljovića", navode iz MCP.
Oni su istakli da litija kao javno okupljanje vernog naroda i građana nije zabranjena rešenjem Uprave policije, a Mitropolija je u svemu ispoštovala Ustav Crne Gore, Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i Zakon o javnim okupljanjima i javnim priredbama.
U Mitropoliji smatraju da nije posao direktora Uprave policije da medijskim obraćanjim samovlasno i usmeno određuje i faktički presuđuje šta jeste, a šta nije u skladu sa zakonskim propisima.
U saopštenju se ocenjuje da je nepotrebno, imajući u vidu tumačenja sudova u Crnoj Gori, da se u Upravu policije pozivaju sveštenici i članovi Crkvenih opština radi davanja izjava o litijama kao o mirnim i dozvoljenim okupljanjima građana.
"Pozivamo Ombudsmana Crne Gore, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Savet za građansku kontrolu rada policije da ispitaju ovaj slučaj ugrožavanja bezbednosti građana i da o svemu obaveste javnost i nadležno tužilaštvo", sapštila je Mitropolija crnogorsko primorska.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!