Izvor; Novosti
KOORDINACIONO telo za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama u Novom Sadu iniciraće da se maloletnicima mlađim od 16 godina u kasnim večernjim satima onemogući da budu na ulici bez pratnje punoletne osobe. Biće predložen "islandski model", jer se pokazao kao najefikasniji.
Takva mera za suzbijanje vršnjačkog nasilja, ali prevashodno za borbu protiv narkomanije među decom i mladima, po rečima Vladimira Jelića, predsednika Koordinacionog tela i člana Gradskog veća zaduženog za obrazovanje, postoji u pojedinim evropskim zemljama i dala je dugoročne rezultate.
- Zahvaljujući nizu mera, među kojima je i ova, Island je procenat mladih koji koriste alkohol i psihoaktivne supstance za 20 godina sveo sa 44 na svega pet odsto - predočio je podatak Jelić. - Ideja je da mlađi od 16 godina, posle 22 časa zimi, odnosno iza ponoći leti, ne smeju da borave van kuće bez pratnje punoletne osobe koja za njih odgovara.
Pored toga, Koordinaciono telo predlaže i da se maloletnicima zabrani ulazak u bilo koju vrstu ugostiteljskog objekta posle 22 časa.
Po njegovim rečima, mere "islandskog modela" podrazumevaju da se ponudi alternativno korišćenje slobodnog vremena, odnosno da mladi nekoliko puta nedeljno učestvuju u sportskim aktivnostima, kulturnim i društvenim manifestacijama i radionicama u okviru škola i da provode što više vremena s roditeljima.
Da li će ova mera imati efekta, da li će pomoći roditeljima da decu više drže pod kontrolom i da li će zaista sprečiti mlade da noći provode po kafićima i splavovima?
Prema mišljenju psihoterapeuta Zorana Milivojevića, ovo je, pre svega poruka roditeljima i pokušaj da im se pomogne kako bi ubedili decu da ne izlaze kasno i ne ostaju van kuće do 2, 3 sata posle ponoći.
- Roditelji mogu da kažu - nije do mene, propisi zabranjuju, viša sila... i tako ih ubede da izlaze u 8 umesto u 11 - kaže Milivojević za naš list. - Ovo je i pokušaj i da se jednoj dosta raspojasanoj noćnoj gradskoj sceni stane na put. Ipak, kaže naš sagovornik, biće problema sa primenom ove mere.
Školski psiholog Branka Tišma smatra da će efekti zavisiti od toga kako je roditelji i cela zajednica budu prihvatili kao način vaspitavanja dece.
U kafane noću mogu samo stariji od 16 godina
Ona ističe da je sa 16 godina prerano izlaziti na način na koji to naša deca praktikuju, a takav način izlaska i zabave ne postoji u drugim zemljama.
- Mladi su obrnuli dan za noć, to su često besmislena druženja, najčešće noći i izlaske provode bez smisla. Valja leći pre ponoći, jer organizmu je potreban određen broj sati sna i odmora - poručuje Tišma.
S druge strane, kaže naša sagovornica, deca nemaju mnogo alternativih aktivnosti, nemaju na šta da troše vreme, jer ih nismo naučili.
Tako proizlazi, kaže Tišma, da oni vreme troše na društvene mreže i na izlaske.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!