Izvor: FoNet
Haradinaj je u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) rekao da je taksa uvedena kako bi se "Kosovo odbranilo od njenog agresivnog ponašanja" na međunarodnom ali i unutrašnjem planu, "s tendencijama destabilizacije Kosova".
"Mi smo za to da se dijalog nastavi bez uslova, jer dijalog nema alternativu i ne može da se uslovljava. Spremni smo za dijalog već danas, Kosovo je spremno, uradilo je svoj domaći zadatak, postigli smo državnu Platformu (za dijalog), imamo državnu delegaciju i spremni smo da idemo u bezuslovni dijalog", izjavio je Haradinaj.
Haradinaj smatra da dijalog ne treba uslovljavati, već da ga treba nastaviti i to u cilju, kako je naveo, postizanja sveobuhvatnog sporazuma koji bi rešio sva otvorena pitanja i doprineo recipročnom priznanju.
On je odbacio opciju teritorijalne razmene ili podele Kosova, a kako bi Srbija priznala Kosovo.
"Ta diskusija je u neko vreme bila ozbiljna. Ne mogu da potvrdim od koga i kako, ali u određenom trenutku ta opcija je predstavljena i najveća greška je bila kada su međunarodna zajednica i regionalni lideri tu opciju ostavili u opticaj", rekao je Haradinaj.
Napuštanje dijaloga o normalizaciji odnosa u zamenu za dijalog o teritoriji ili granicama je skoro povratak u prošlost. Ko god je pomogao tu agendu, taj nije uradio dobro regionalnom miru i šire, dodao je on.
Prema njegovim rečima, Kosovo i Srbija bi trebalo da se međusobno priznaju unutar postojećih granica i na to ne treba da se gleda kao na izvinjenje, već na mogućnost da se krene napred.
"Za Kosovo, priznanje bi značilo i pomirenje, ne zakonska amnestija, već pomirenje i napredovanje iz tragične prošlosti koja je i dalje prisutna, i dalje ima nestalih, imamo žrtve seksualnog nasilja... Verujemo da bi to bila prekretnica za mir, ne samo između nas i Srbije, već bi to bila i konsolidacija Zapadnog Balkana", izjavio je Haradinaj.
On je naveo da je formula sada jasna - recipročno priznanje unutar postojećih granica i sveobuhvatni sporazum koji bi rešio sva otvorena pitanja, uljučujući i slobodnu trgovinu.
Na pitanje da li Kosovo rizikuje međunarodnu izolaciju zbog stava Vlade Kosova prema taksi, Haradinaj je odgovorio da su narod i Vlada Kosova evroatlantski orijentisani i da ih, kao takve, niko ne može izolovati.
"Mogu postojati nesporazumi u vezi neke teme i normalno je da nesporazumi postoje, jer i u porodici toga ima. Ali, mi smo euroatlanski narod i niko nas nikada ne može izolovati", rekao je Haradinaj.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!