Izvor: FoNet
Kamata na depozite ostaće na nivou od 4,5 odsto, odnosno za kreditne olakšice 7,5 odsto, navela je NBS u saopštenju.
Izvršni odbor NBS naglasio je u saopštenju da je, i pored povratka inflacije u granice cilja od tri plus-minus 1,5 odsto i nastavka njenog kretanja u okviru tih granica, neophodno nastaviti sprovođenje oprezne i restriktivne monetarne politike.
Inflacija u Srbiji se nalazi u granicama cilja i u septembru je usporila na 4,2 odsto međugodišnje, navela je NBS i dodala da je njeno kretanje u skladu s projektovanom putanjom.
Bazna inflacija je viša od ukupne inflacije i bila je neznatno iznad pet odsto međugodišnje, navela je centralna banka i dodala da bi u narednom periodu trebalo da nastavi da se kreće u granicama cilja, čemu će pre svega doprineti i dalje restriktivni monetarni uslovi, niža uvozna inflacija i inflaciona očekivanja.
Izvršni odbor NBS istakao je da na opreznost monetarne politike upućuje i smanjena ponuda poljoprivrednih proizvoda na domaćem tržištu usled nepovoljnih vremenskih uslova i suše tokom letnjih meseci.
Prema preliminarnoj proceni Republičkog zavoda za statistiku, realni međugodišnji rast bruto domaćeg proizvoda u trećem tromesečju iznosio je 3,1odsto.
Rastu privredne aktivnosti doprinosi i rast kreditne aktivnosti, koji je u septembru ubrzao na 6,6 odsto međugodišnje, zahvaljujući povoljnijim kamatnim stopama usled ublažavanja monetarne
politike NBS i Evropske centralne banke.
Posle smanjenja u oktobru, tržišni učesnici očekuju da Evropska centralna banka i na narednom sastanku u decembru smanji svoje kamatne stope, a takva očekivanja tržišta preovladavaju i za
današnji sastanak Federalnih rezervi, ukazala je NBS.
Izvršni odbor NBS imao je u vidu da povećanje kreditnog rejtinga Srbije na nivo investicionog ranga doprinosi nižoj premiji rizika zemlje i povoljnijim uslovima finansiranja, što će pružiti podršku daljem rastu raspoloživog dohotka za investicije i potrošnju, a time i privrednom rastu.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!