Košarka u kolicima, najpopularnija paraolimpijska disciplina, nedavno je dobila još jedan klub u Srbiji. Posle više od godinu dana priprema sa treninzima je počela ekipa niškog Naisa, jednog od četiri kluba u našoj zemlji.
Na početak se dugo čekalo najviše zbog skupe opreme, a ovaj problem nije do kraja rešen. Sportistima su potrebna posebno dizajnirana kolica koja su za naše uslove prilično skupa. Nišlije za sada imaju šest, neka su dobijena kao donacija Saveza košarkaša u kolicima, nekoliko primeraka pozajmili su bivši igrači, a jedna kolica su stigla iz Ministarstva sporta. Ipak, najveći problem ima Bratislav Kostić, kojem su zbog prirode invaliditeta potrebna specijalna kolica sa posebnim dimenzijama, koja koštaju 250.000 dinara. Dok ne budu nabavljena, Kostić trenira u kolicima koja koristi u svakodnevnom životu.
"To su kolica koja se rade po narudžbini, a problem sa njima je što su jako skupa i sada nam je naveći zadatak da skupimo novac za njih, kako bismo ja i još jedan član tima mogli normalno da treniramo, bez opasnosti da se prevrnemo dok igramo košarku. Sa ovim kolicima sada dosta je teže raditi, okreti su gotovo nemoguć zadatak, a i ubrzanje u njima ide teško", kaže Kostić koji se nada da će akcija prikupljanja novca za kolica koja počinje sledeće nedelje biti uspešna.
Srbija je zemlja košarke i to svi znaju, a deluje da nam je ovaj sport na neki način i u genima, što se vidi u rezultatima koje postižu naši košarkaši u kolicima. Na treningu niškog Naisa bio je i reprezentativac Srbije Filip Jovanović, koji je doputovao iz Paraćina da podrži nedavno oformljenu ekipu, kojoj će njegovo iskustvo puno značiti. On se zajedno sa nacionalnim timom priprema za Evropsko prvenstvo koje se igra ovog leta. Košarku trenira dugo, a podsetio nas je i na to da osobama sa invalididetom bavljenje sportom ne znači samo put do boljeg zdravlja i kondicije, već je i prilika za druženje i bolje uključenje u društvo, sa novim ciljem u životu. Oni koji treniraju na parketu se osećaju snažno i dostojanstveno.
"Sem zdravlja bavljenje košarkom donelo mi je ispunjenje sna. Imamo priliku da radimo ono što volimo, putujemo i družimo se, a oni koji dostignu profesionalni nivo mogu da budu i plaćeni za to, što je takođe važno. Srbija dobro stoji u ovom sportu u odnosu na naš region. Reprezentaciju ovog leta očekuje Evropsko prvenstvo i videćemo šta ćemo tamo uraditi", kaže Jovanović.
Sa ekipom košarke u kolicima iz Niša redovno rade i studenti Fakulteta za fizičku kulturu, kojima je ovo prilika da dobro izuče još jedan sport za osobe sa invaliditetom o kojem su do sada imali samo teoretska znanja. Neki od ovih momaka sigurno će vremenom i postati treneri ove sportske discipline. Naučna istraživanja pokazala su da je košarka u kolicima fizički sedam puta teža za telo u odnosu na klasičnu. Iako su kao studenti fizičke kulture u dobroj formi, momci koji vežbaju sa igračima iz Naisa kažu da im je naporan rad najveći utisak sa treninga.
"Treninzi su veoma naporni, pre svega to osećamo u muskulaturi gornjih ekstremiteta. Na parketu smo stalno u pokretu i potrebno je veliko angažovanje ramenih mišića, na šta mi nismo navikli", kaže Bojan Stevanović sa Fakulteta za sport i fizičku kulturu iz Niša.
Košarkaši u kolicima pozivaju sve osobe sa invaliditetom kičme da posete neki od njihovih treninga i upoznaju se sa sportom koji i njima može promeniti život.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!