Izvor: FoNet
Pašalić je u saopštenju povodom Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima ukazao da je u prošloj godini zabeležen znatno veći broj dece žrtava u odnosu na prethodne dve godine. Dodao je da deca čine više od polovine ukupnog broja registrovanih žrtava.
Pašalić je istakao da su žene, takođe ranjiva grupa, a među načinima zloupotrebe formalno identifikivanih žrtava dominantne su prinuda na prosjačenje, seksualna i radna eksploatacija.
"Simptomatični podaci pre svega ukazuju na značaj i neophodnost preventivnog postupanja i potrebu da se podigne svest celokupnog društva o ozbiljnosti ovog problema. Posebno kada su u pitanju deca, kao posebno ranjiva grupa podložna manipulaciji. Svako bi trebao da bude svestan rizika da i sam može postati žrtva, ali je takođe važno prepoznati slučaj trgovine ljudima", naglasio je Pašalić.
Potrebno je, kako je istakao, stvoriti uslove u kojima se i žrtve mogu upoznati sa svojim pravima i dostupnim mehanizmima zaštite.
Pašalić je predočio da je trgovina ljudima veoma kompleksno krivično delo, zbog čega su za njegovo suzbijanje, pored pravovremenog prepoznavanja, neophodne stalne i koordinisane aktivnosti svih relevantnih aktera na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou.
On je ukazao da je neophodno donošenje sistemskog zakona u oblasti trgovine ljudima, kako bi se unapredili mehanizmi za suzbijanje te pojave, koja predstavlja drastično kršenje osnovnih ljudskih prava.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!