Poreklo imovine na udaru zakona

|   Info
Državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić najavio je da će Ministarstvo pravde danas pokrenuti proceduru pred Vladom Srbije o usvajanju Nacrta zakona o poreklu imovine i posebnom porezu.

 

Izvor: FoNet

Ilić je, na skupu Agencije za borbu protiv korupcije u Skupštini Srbije, rekao da će na udaru odredbi tog zakona biti svi oni koji ne mogu da dokažu zakonito preklo svoje imovine.

Ovo je prvi put da u Srbiji postiji jasna i odlučna politička volja za donošenje takvog propisa, naglasio je Ilić.

Korupcija je problem u Srbiji i zemljama regiona OECD, a ankete među građanima pokazuju da je to treći najvažniji problem, uz nezaposlenost i ekonomsku situaciju, ocenio je šef Misije organizacije za evropsku bezbednost i saradnju Andrea Oricio.

Korupcija, uz nezaposlenost i ekonomsku situaciju, doprinosi tom začaranom krugu, rekao je Oricio na skupu Agencije.

Oricio je naglasio da je cilj saradnje unapređenje mehanizama za sprečavanje korupcije i Misija OEBS radi u "pravom pratnerstvu sa državnim institucijama i organizacijama civilnog sektora", kako bi se efikasno sprečila korupcije.

Važno je da ta reforma bude domaći proizvod i utemeljena na domaćim uslovima, sugerisao je Oricio.

On je podsetio da je u maju promenjen Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije, da je ojačan okvir i da "jedva čeka" da vidi kako će te dobre izmene odraziti na rad Agencije.

Oricio je naglasio i da nedavno uspostavljeno policijsko odeljenje za borbu protiv korupcije ima podršku Misije OEBS.

Direktor Agencije za borbu protiv korupcije Dragan Sikimić rekao je da su kreirani mehanizmi koji treba da obezbede zaštitu javnog interesa i iz pomoć njih da se proaktivno traže odgovori na nove izazove.

Teme današnjeg skupa biće provera imovine, izazovi u sprovođenju propisa o lobiranju, mreža institucija za borbu protiv korupcije, inovativni odgovori u novim zakonskim rešenjima, najavio je Sikimić.

Ova godina ima dodatni značaj za nas jer se 1. januara 2020. godine navršava 10 godina rada Agencije, rekao je direktor Agencije.

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici ukazao je da nijedna zemlja na svetu nije imuna na fenomen korupcije, ali i na obavezu svake zemlje prema svojim građanima građanima da se protiv korupcije bori.

Fabrici je naveo primer da jedan evro u prevenciji bolesti štedi 10 evra u lečenju, a isti princip važi i za korupciju.

Evropski parlament je sproveo anketu koja je pokazala da troškovi korupcije, odnosno njenog neprijavljivanja, u EU idu do 990 milijardi evra, što je neverovatna cifra. U različitim zemljama je različito, od 0,6 odsto BDP pa do 50 odsto BDP, predočio je Fabrici.

Korupcija utiče na građane, posebno one koji se oslanjanju na javnu upravu, ona može biti veza za finansiranjem terorizma i kriminala, ukazao je Fabrici.

On je kao važnu kariku borbe protiv korupcije u EU naveo zaštitu i podršku uzbunjivačima koji ukazuju na korupciju.

U ovogodišnjem izveštaju Evropska komisija je primetila napore u tom pravcu. Pravni okvir je tu i počeo je da daje prve rezultate. Očekujemo efikasniju primenu zakona o sprečavanju korupcije i primenu preporuka GREKO, poručio je Fabrici.

On smatra da Agencija za borbu protiv korupcije u svom radu treba da se fokusira na sukobe interesa, posebeno kada su uključena javna sredstva.

Ne možemo prihvatiti društvo u kojem je korupcija nešto normalno, rekao je Fabrici i dodao da kada ne uspe prevencija, važna je i represija.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar