Poslanici Skupštine Srbije o spoljnoj politici

|   Info
Poslanici Skupštine Srbije danas su, tokom razmatranja predloga zakona o potvrđivanju sporazuma o ukidanju nekih viza Paragvaju, Mjanmarskoj Uniji, Dominikanskoj Republici i Surinamu govorili o evrointegracijama Srbije, spoljnoj politici zemlje, ali i o Kosovu i Metohiji.
Foto: FoNet

 

Izvor: FoNet

Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije (SPS) Đorđe Milićević rekao je da će SPS podržati sva četiri sporazuma, jer je reč o dve države koje nikada nisu donele odluku o priznanju Kosova.

On je rekao da su spoljnopolitički prioriteti Srbije u ovom trenutku nastavak odlučne, kontinuirane i principijelne borbe za odbranu nacionalnih i državnih interesa, nastavak pregovaračkih procesa sa EU u cilju punopravnog članstva Srbije u EU, vojna neutralnost i jačanje odnosa sa tradicionalno prijateljski orjentisanim državama.

"Evropska unija da, ali uz poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta", rekao je Milićević.

Šef poslaničke grupe Socijaldemokratske partije Srbije Milorad Mijatović rekao je da će ta poslanička grupa glasati za predložene sporazume zato što Srbija mora da bude otvorena zemlja, zemlja u koju će dolaziti narodi sveta i zemlja koja će svakog prihvatati kao prijatelja.

On je naveo da država Srbija mora da vodi uravnoteženu, otvorenu spoljnu politiku, koja vodi računa o državnim i nacionalnim interesima.

Poslanica Srpske napredne stranke Dušica Stojković rekla je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić "povratio međunarodni ugled naše zemlje".

"Otvorio je vrata za saradnju sa svim vodećim silama u svetu, sa Nemačkom, Francuskom, Italijom, Mađarskom, Kinom, Rusijom, Amerikom, čitavim svetom", rekla je ona i dodala da "vodimo računa da uspostavimo dobre bilateralne odnose sa svim zemljama sveta".

Ona je rekla da je, to što je 15 država povuklo priznanje Kosova, "pre svega zasluga jednog čoveka, predsednika Srbije Aleksandra Vučića", a ne ministra spoljnih poslova Ivice Dačića, kao što je rekao šef poslaničke grupe Jedinstvena Srbija Dragan Marković.

Marković joj je odgovorio da ga očigledno nije slušala i da je "rekao da Vučić ima najveće zasluge, a da mu u tome pomaže Ivica Dačić".

Marković je pitao zašto specijalni predstavnik SAD za Zapadni Balkan Metju Palmer ćuti kada se predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, koji želi da se obrati Srbima, zabranjuje da ode na Kosovo.

On je pitao zašto Palmer istog trenutka ne izda saopštenje i kaže “morate da pustite predsednika Srbije, jer je Rezolucija 1244, gde je Kosovo sastavni deo Srbije, na snazi".

"Aleksandar Vučić ne šalje militantne poruke.On ide na Kosovo i Metohiju da kaže Srbima i onima koji tamo žive da ćemo voditi miroljubivu politiku, da je Srbija za kompromis", rekao je Marković.

Poslanik Srpske radikalne stranke (SRS) Aleksandar Šešelj ocenio je da je "krajnje vreme da se redefiniše ukupna spoljna politika Srbije".

"Trebalo bi da razmotrimo naše spoljnopolitičke prioritete i da u skladu sa tim zauzmemo stavove, a pre svega poštujući Ustav Srbije, i kao najveći prioritet staviti očuvanje Kosova u sastavu Srbije. To je suština", istakao je on.

Šešelj je rekao da bi trebalo trezveno i jasno da se sagleda današnje stanje u svetu.

"U skladu sa tim treba da odlučimo da li nam je bolje da sarađujemo sa našim tradicionalnim, iskrenim partnerima, kao što su Rusija, Kina, zemlje BRIKS i ostali koji sarađuju sa Srbijom bez političkih pritisaka, ili da budemo na putu evropskih integracija gde nema jasne perspektive članstva, niti bilo čega drugog osim priznanja nezavisnosti Kosova, a zauzvrat nam se nudi da takozvano Kosovo prizna Srbiju", rekao je on.

Poslanik Miladin Ševarlić, koji ne pripada nijednoj poslaničkoj grupi, rekao je da će kao poslanik opozicije glasati za predložene sporazume.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar