
Đedović Handanović je podsetila na to da se Srbija već godinu i po dana bori sa krizom u naftnom sektoru usled sankcija NIS-u, dok traju pregovori o kupoprodaji između vlasnika „Gasprom njeftaˮ i mađarskog „MOL-aˮ kao kupca.
Ministarka je ukazala na to da je podnesen nov zahtev američkoj Kancelariji za kontrolu strane imovine za produženje licence za pregovore za još mesec dana, dodajući da su i ruska i mađarska strana posvećene tome da usaglase sva preostala pitanja.
Naša strana paralelno aktivno pregovara sa budućim kupcem, gde nastojimo da poboljšamo svoju poziciju u NIS-u i da osiguramo da domaće tržište bude snabdevano, pre svega iz domaće prerade, kroz rad rafinerije u Pančevu, navela je ona.
Đedović Handanović i Djukov su razgovarali i o radu rafinerije u Pančevu u izazovnim uslovima, ističući da obe strane preduzimaju sve neophodne mere kako bi se obezbedila pouzdanost snabdevanja domaćeg tržišta.
NIS je strateška kompanija koja je važna za naš BDP i celu ekonomiju. Imamo mnogo izazova od kraja septembra prethodne godine, koristili smo naše državne rezerve da osiguramo snabdevenost tržišta i sprečimo nagli skok cena, rekla je ministarka.
Prema njenim rečima, zajednički smo radili na iznalaženju rešenja sa NIS-om i nastavićemo da radimo na osiguravanju stabilnog snabdevanja.
Strane su potvrdile nameru da se pronađe rešenje za situaciju u vezi sa sankcijama uvedenim NIS-u, ističući da su sve bliže postizanju dogovora sa mađarskom kompanijom „MOLˮ.
NIS će podneti još jedan zahtev OFAK-u za produženje operativne licence, čiji rok važenja ističe 16. juna.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!