Izvor: FoNet
Premijerka Srbije Ana Brnabić najavila je danas da će od 1. novembra biti povećane plate u javnom sektoru, u rasponu od osam do 15 odsto, a najveće povećanje od 15 odsto dobiće medicinske sestre i tehničari, dok će lekarima primanja biti veća za 10 odsto, kao i da će od 1. januara penzije biti veće za makar pet odsto.
Brnabić je, na konferenciji za novinare, najavljujući rebalans budžeta, rekla da je suficit budžeta na kraju avgusta iznosio 66,4 milijardi dinara, 60 milijardi dinara više nego što je planirano.
U sektorima nauke i kulture, povećanje će biti 10 odsto, dok će devet odsto veće plate imati zaposleni u prosveti, zapaosleni u sudstvu i tužilastvu, kao i radnici socijalne zaštite i pripadnici bezbednosnih snaga.
Zaposleni u državnoj upravi dobiće povećanje plata od osam odsto, rekla je Brnabić.
Od 1. decembra, najavila je Brnabić, svi penzineri dobiće jednokratsku pomoć od 5.000 dinara, dok je povećanje penzija planirano od 1. januara 2020. godine i dodala da, iako se radi na budžetu, može da kaže da će povećanje penzija biti zasigurno makar pet odsto.
Brnabić je istakla da se država bori da zadrži medicinske radnike u zemlji i time što ulaže čak milijardu evra u zdravstvenu infrastrukturu, obnovu kliničkih centara, bolnica.
Podsetila je i da je 13. septembar bio rok za predaju ponuda za rekonsrukciju KC Vojvodine i da su stigle četiri ponude.
"Ulažemo u plate i infrastrukturu. Postajemo konkurentniji", poručila je premijerka.
Objasnila je da je na sednici Vlade usvojen predlog pozitivnog rebalansa budžeta koji će biti prosleđen Skupštini na odlučivanje.
"U našoj zemlji, kada kažete rebalns, to ima negativnu konotaciju, zato što je rebalans u prošlosti uvek bio instrument da vlast pokrije deficit koji je napravila, da ono što su trošili preko mere i plana pokriju rebalansom", rekla je Brnabić.
Dodala je da je ponosna zbog toga što je ovo prvi pozitvini rebalns u istoriji Srbije, koji je moguć ne zato što su povećani rashodi, već zato što su povećani prihodi.
Istakla je da to ne bi bilo moguće bez teških mera fiskalne konsolidacije iz 2014. godine i bez discipline koju je ova Vlada zadržala, kao i bez boljih rezultata prvrede.
Pored povećanja plata, premijerka je istakla i da će rebalansom budžeta biti omogućeno i znatno ulaganje u infratstrukturne projekte.
Najavila je da je ukupno 16,8 milijardi dinara predviđeno za infrastruktune projekte, a pre svega izgradnju koridora.
Tako će, prema njenim rečima, iz budžeta biti izdvojeno oko 120 miliona evra za Moravski koridor, čija bi gradnja trebalo da počne već sledećeg meseca.
Ona smatra da je Moravski koridor važan za građane koji žive u Čačku, Kruševcu, Kraljevu, Trsteniku, čitavom Raškom, Rasinskom i Moravičkom okrugu.
Drugi veliki projekt je auto-put Miloš Veliki, odnosno deonica od Čačka do Požege, za koju je Brnabić ocenila da je jedna od najvažnijih deonica u Srbiji.
Navela je da gradnja napreduje odlično i da je predsednik Aleksandar Vučić insistirao kod izvođača da sve bude završeno pre roka, odnosno na kraju 2021. godine, što je i utvrđeno kao novi rok.
Takođe, izdvojena su sredstva za pomoć građanima koji su uzeli kredite u švajcarcima kao i za sanaciju šteta od elementarnih nepogoda.
Predsednica Vlade iznela je informaciju, koja tek treba da budu potvređena, a prema kojoj je u prvih sedam meseci ove godine privučeno dve milijarde i 320 miliona evra direktnih stranih investicija, što je za čak 43 odsto više nego u istom periodu 2018. godine.
Na istoj konferenciji za novinare ministar finansija Siniša Mali potvrdio je da će od 1.januara biti ukinut zakon o umanjenju zarada u javnim preduzećima i da od tada više nema ograničenja u visini zarada u javnim preduzećima i javnim komunalnim preduzećima.
Govoreći o privatizaciji Komercijalne banke, Mali je rekao da su stigle četiri neobavezujuće ponude i da ih komisija analizira.
Najavio je da će sastanak sa predstavnicima MMF biti održan 3. oktobra i da je to standardna poseta.
"Tada završavamo i budžet za narednu godinu", rekao je Mali.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!