Pozitivna ocena MMF za Srbiju, Siniša Mali: Odluka je priznanje za našu ekonomiju

|   Info
Pozitivna ocena Odbora izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda o ostvarenim rezultatima u okviru programa omogućila je povlačenje sredstava u iznosu od oko 400 miliona evra, pored sredstava koja su postala dostupna po okončanju drugog razmatranja, a koja nisu povučena.
Foto: Pixabay.com

 

Izvor: FoNet 

Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) doneo je odluku o uspešnom završetku trećeg, pretposlednjeg, razmatranja rezultata ekonomskog programa Srbije, koji je podržan stendbaj aranžmanom, saopštila je danas Narodna banka Srbije.

Kako se navodi, MMF je pohvalio postignute rezultate u okviru sprovođenja programa - rast ubrzava, inflacija pada, deficit tekućeg računa platnog bilansa se smanjuje, rezerve su na rekordnom nivou, a učešće javnog duga u bruto domaćem proizvodu se smanjuje.

"Ispunjeni su svi kvantitativni kriterijumi za izvršenje indikativnih ciljeva, a nastavljen je i napredak u sprovođenju plana strukturnih reformi", navedeno je u saopštenju.

Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković rekla je da je odluka MMF dodatna potvrda dobrih politika koje se u Srbiji donose i sprovode, dodavši da ne misli samo na ekonomsku politiku, već na ukupne politike, kao i odnose koje Srbija gradi sa svetom.

"Delujući proaktivno i koordinisano i u periodu izraženih globalnih izazova, kreirali smo brojne zaštitne mehanizme, koji su preduslov za brze reakcije, što i MMF pozdravlja", istakla je Jorgovanka Tabaković.

Prema njenim rečima, i ovoga puta odluka je doneta bez održavanja formalnog sastanka Odbora, što je moguće samo ako se proceni da zemlja ima dobre makroekonomske rezultate, kao rezultat dobre ekonomske politike.

"Takva praksa MMF u skladu je s njihovim ocenama da je Srbija odličan primer zemlje koja ima kontinuiran snažan napredak i koja je rezultatima zaradila poverenje", rekla je Tabaković i dodala da i ocena MMF da Srbija beleži odlične rezultate i činjenica je na pola koraka do investicionog rejtinga potvrđuju ispravnost politika koje se vode u Srbiji.

Pozitivna ocena Odbora izvršnih direktora MMF o ostvarenim rezultatima u okviru programa omogućila je povlačenje sredstava u iznosu od oko 400 miliona evra (316,46 miliona specijalnih prava vučenja), pored sredstava koja su postala dostupna po okončanju drugog razmatranja (316,53 miliona specijalnih prava vučenja), a koja nisu povučena.

S obzirom na akumuliranje znatnog iznosa rezervi, kreiranje fiskalnog prostora i održivo finansiranje platnog bilansa, aranžman će nastaviti da se tretira kao aranžman iz predostrožnosti, odnosno bez namere da se sredstva koriste osim u slučaju platnobilansnih potreba zemlje, navedeno je u saopštenju.

 

Siniša Mali: Odluka potvrda ispravne ekonomske politike 

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je odluka Izvršnog odbora direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o uspešnom završetku treće revizije stend-baj aranžmana sa Srbijom još jedna potvrda da je ekonomija Srbije jaka i stabilna, a reforme koje sprovodi ispravne, saopštilo je Ministarstvo.

Kako je rekao, ispravnost ekonomske politike Srbije kontinuirano potvrđuju i renomirane međunarodne finansijske institucije, kao što je MMF. Mali je naveo da je Srbija u prvom kvartalu ove godine sa rastom od 4,7 odsto BDP bila najbrže rastuća ekonomija u Evropi.

"Svi naši makroekonomski pokazatelji su dobri. Osim što rastemo najbrže u Evropi, javni dug nam je u potpunosti pod kontrolom, daleko ispod nivoa Mastrihta, stopa nezaposlenosti nam je na rekordno niskom nivou od 9,4 odsto u prvom kvartalu ove godine, dok nam je zaposlenost rekordno visoka i iznosi 50,9 odsto. Takođe, strane direktne investicije su na rekordno visokom nivou", naveo je Mali.

Dodao je i da se nastavlja poboljšanje kvaliteta života građana Srbije, kroz konstantna povećanja njihovih primanja, odnosno kroz rast plata, penzija i minimalne zarade.

"Idemo ka cilju da prosečna plata 2027. godine bude 1.400 evra, a prosečna penzija i minimalna zarada po 650 evra. Istovremeno, kroz program 'Skok u budućnost - Srbija 2027' realizovaćemo 323 projekta širom Srbije u koje će biti uloženo 17,8 milijardi evra", kazao je Mali.

On je rekao da Srbija očekuje da konačno dobije i investicioni rejting što će za zemlju značiti bolje uslove finansiranja, dalji rast BDP, privlačenje novih investitora, otvaranje novih radnih mesta, veća primanja građana i dalje poboljšanje njihovog životnog standarda.

 

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar