Izvor: FoNet
“CEDAW komitet prepoznao je napore Srbije u pogledu unapređenja rodne ravnopravnosti i smanjenja diskriminacije žena, pre svega u zakonodavnom i institucionalnom okviru mnogo toga smo uradili. Ali, to nije dovoljno, moramo biti brži i efikasniji", naglasila je Mihajlović, saopšteno je iz njenog kabineta.
Ona je naglasila da se CEDAW konvencija održava u senci nedavnih ubistava žena u porodičnom nasilju.
“Nisu dovoljni zakoni i institucije, moramo svi zajedno da se borimo protiv nasilja nad ženama - i država i civilni sektor, mediji, ali i svaki građanin i građanka naše zemlje, da svi zajedno damo doprinos. Potrebna nam je šira društvena akcija", rekla je Mihajlović.
Milana Rikanović, direktorka kancelarije UN Women u Srbiji, rekla je da je država dobila preporuke koje zahtevaju angažovanje čitavog društva.
“Statistika pokazuje da rodna ravnopravnost još uvek nije dostignuta u našem društvu. Mnogo toga smo postigli, a UN Women će nastaviti da podržava Koordinaciono telo, nevladin sektor, ali i sva druga ministarstva, kako bi adekvatno odgovorili na preporuke komiteta”, izjavila je Rikanović.
Rut Stjuart, ambasadorka Australije u Srbiji, rekla je da se Australija takođe suočava sa izazovima u rodnoj ravnopravnosti i da će današnja konferencija omogućiti razmenu iskustava i rezultata u ovoj oblasti.
Na konferenciji koju zajednički organizuju Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost, UN Women u Srbiji i Mreža SOS Vojvodina, učestvovali su i Suzana Paunović, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava, Delegacija EU u Srbiji, Tim za ljudska prava UN, predstavnici i predstavnice organizacija civilnog društva.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!