Produžena saradnja

|   Info
Srbija i Nemačka produžile su danas saradnju u okviru projekta sticanja diplome iz nemačkog jezika (DSD) preko kojeg srpski đaci dobijaju međunarodno priznate diplome tog jezika.
Foto: FoNet

 

Izvor: FoNet

Novim aneksom Memoranduma o razumevanju, koji su potpisali ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević i ambasador Nemačke u Srbiji Tomas Šib, u projekat je uključeno 27 srpskih škola.

Od 2012, kada je potpisan Memorandum, u projektu je učestvovalo više od 2.300 učenika.

„Imamo veoma dobru saradnju sa svim nemačkim pokrajinama kada je u pitanju dopunsko školovanje srpskih đaka koji žive u Nemačkoj. Unapređujemo i dualno obrazovanje, a sve više sarađujemo i na polju nauke i tehnološkog razvoja kroz startap kompanije i njihovu akceleraciju“, rekao je Šarčević.

Podsetio da je prošle godine u Kragujevcu otvoren i centar za celoživotno učenje zajedno sa kompanijom Simens i njenim kooperantima, kao i da je prošle godine otvorena i katedra za nemački jezik i književnost na Univerzitetu u Nišu, saopštilo je Ministarstvo prosvete.

Šib je naglasio da je jedan od vrhunaca njegovog rada u Srbiji upravo otvaranje katedre za Germanistiku u Nišu.

„Interesovanje za učenje nemačkog je veliko u Srbiji. Razmišljamo da napravimo sporazum između Gete instituta i Ministarstva prosvete o učenju nemačkog jezika“, najavio je Šib.

Ove godine DSD 1 ispit biće održan 14. marta 2019. u 26 škola u Republici Srbiji, 24 srednje škole i 2 osnovne škole. Testovi stižu iz Nemačke i jedinstveni su za ceo svet i polažu se u isto vreme.

Test je koncipiran tako da se sastoji iz četiri dela i proveravaju se sve veštine - slušanje, čitanje, pisanje i govor.

Testove pregledaju nastavnici iz škola koji su prethodno prošli višemesečnu obuku akreditovanog seminara.

Na kraju godine učenici dobijaju međunarodno priznatu diplomu i to prema rezultatima koje su pokazali dobijaju diplomu o položenom A2 ili B1 nivou.

Dosadašnji rezultati pokazali odličan nivo znanja srpskih učenika. Prolaznost dece iz Srbije je oko 80 odsto, dok je u pojedinim delovima testa ona i veća od te brojke, navodi se u saopštenju.

Foto: FoNet

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar