Prve količine gasa iz Bugarske 2020. godine

|   Info
Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić najavio je danas da bi prve količine gasa iz Bugarske prema Srbiji trebalo da krenu 2020. godine.
Foto: Fonet

 

Izvor: FoNet

Antić je na samitu posvećenom energetskoj bezbednosti u regionu rekao da će, što se tiče Srbije, svi rokovi biti poštovani i da bi srpska deonica gasovoda trebalo da bude završena do 18. decembra.

Prema Antićevim rečima, svi učesnici projekta - Srbija, Bugarska i Mađarska, konstatovali su danas da realizacija projekta ide po planu.

Antić je istakao veliki regionalni značaj tog projekta i podsetio da gasovod iz Srbije treba da produži ka Mađarskoj, a preko Srbije gas bi trebalo da dobije i Republika Srpska.

Ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Piter Sijarto istakao je da je ključno poštovanje nacionalnih interesa.

On je naveo da sve odluke iz oblasti energetike moraju biti donete uz potvrdu i saglasnost svih strana kojih se to tiče, a kritikovao je dvostruke aršine.

Kada neko od nas sarađuje sa Rusima izloženi smo teškom napadima, a kada Zapadna Evropa sarađuje sa Rusijom to je normalno, kazao je Sijarto i dodao da nijedna zemlja ne sme biti kritikovana zbog toga što poštuje svoje nacionalne interese.

Sijarto je istakao da "zapadni prijateji" ne vole gasni projekat i koridor koji nazivaju "ruskim", ali je naglasio da je energetika za Mađarsku pitanje nacionaone sigurnosti i suvereniteta.

Kakav ruski projekat, upitao je Sijatro, kada su od četiri zemlje koje u njemu učestvuju - Turska, Bugarska, Srbija i Mađarska - tri članice NATO, a dve su u Evropskoj uniji.

Ministarka energetike Bugarske Temenuška Petkova tvrdi da projekat izgradnje gasovoda ide po planu i ističe da je sve uskalđeno sa evropskim standardima i propisima.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar