SNS: Predlog zakona Nenada Čanka o Vojvodini neprihvatljiv

|   Info
Predlog zakona o finansiranju Vojvodine koji je predložio lider Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak je neprihvatljiv za SNS i Vladu Srbije.
foto: Fonet

To je izjavila poslanica Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandra Tomić koja je istakla da ta stranka neće podržati taj predlog, prenosi b92.

"Treba da razgovaramo o finansiranju Vojvodine, ali ovakav koncept je neprihvatljiv za SNS i vladu koja odgovorno vodi ovu državu", rekla je Tomić u obraćanju tokom rasprave o predloženom zakonu u parlamentu, koji neće podržati ni SPS ni SRS.

Tomić je navela da nije prihvatljiv ni deo predloga zakona koji se odnosi na posebne Poreske uprave i PIO fond i istakla da se ne može samo uzeti nož i preseći budžet Srbije za trećinu.

Ona je rekla i da Vojvodina dobija mnogo više sredstava od države nego što je to predviđeno, te da će mnogo više prihodovati i od projekata izgradnje gasovoda Turski tok i pruge Beograd - Budimpešta.

Poslanik i lider SRS Vojislav Šešelj je rekao da ta stranka neće podržati zakon te dodao da je začuđen što je na dnevni red stavljen taj predlog. On je podsetio da je identičan zakonski predlog 2016. godine podnela poslanica DS Aleksandra Jerkov.

"Može li to bilo gde da se desi u parlamentarnoj demokratiji? Kod nas može", rekao je Šešelj i upitao ko li je zaista tvorac teksta.

On je rekao da SRS smatra da bi građani Vojvodine trebalo da izađu na referendum i odluče o ukidanju autonomije Vojvodini, za šta se radikali zalažu.

Poslanik SPS Dušan Bajatović istakao je da je Vojvodina deo Srbije i da je i Čanku jasno da separatistički projekti nemaju nikakve šanse.

"Ne zato što vi nećete, nego zato što ne mogu da opstanu", rekao je Bajatović.

Predsednik LSV Nenad Čanak izjavio je da bi Srbija, usvajanjem Zakona o finansiranju Vojvodine, izašla iz nepravnog i antiustavnog položaja u kome se nalazi u odnosu na Vojvodinu.

Čanak je obrazlažući taj zakon u parlamentu o kojem se raspravlja na inicijativu LSV upitao poslanike da li znaju kako se gleda na Srbiju kada ne poštuje sopstveni Ustav već deset godina, s obzirom da je takav zakon trebalo da se donese još 2008. godine.

"Kako možemo da branimo poglavlja 23 i 24 koja su vezana za pravnu državu kada nam se pod nos stavlja sopstveni Ustav protiv koga sam ja lično čak bio protiv", upitao je Čanak.

On smatra da je rešenje koje je predložila LSV izbalansirano i da daje šansu da Srbija izađe iz "nepravnog" položaja, ali i da kao uređena država počne da razvija srednji nivo vlasti koji bi, kaže, omogićio da i drugi gradovi počnu da funkcinišu kako treba.

Čanak je u Skupštini Srbije dva predložena rešenja obrazlagao više od sat vremena, a veliki deo je posvetio istorijskom pregledu u vezi sa autonomijom, odnosno rezolucijom o Vojvodini koju je predložio.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar