Svi treba da se uključimo u borbu protiv rasne diskriminacije

|   Život
„O ovom problemu treba da vode računa i druge institucije, a ne samo škole“ rekla je Aleksandra Veljković, povodom 21. marta – svetskog dana eliminisanja svih oblika rasne diskriminacije
Aleksandra Veljković, pedagoška asistentkinja tokom razgovora sa našim novinarom: Foto TV Kopernikus

 

Svetski dan borbe protiv svih oblika rasne diskriminacije obeležava se 21. marta. Taj dan se obeležava u znak sećanja na 21. mart 1960. godine kada je u Južnoafričkoj Republici ubijeno 69 ljudi koji su mirno demonstrirali protiv aparthejda, socijalnog sistema koji je sprovodila vladajuća manjina belaca u kom su samo oni imali puna politička prava. Šest godina kasnije, Ujedinjene nacije zvanično su ovaj datum proglasili Danom eliminisanja svih oblika rasne diskriminacije. Tim povodom, razgovarali smo sa Aleksandrom Veljković, pedagoškim asistentom u Osnovnoj školi „Goran Ostojić“ u Jagodini:

-Škola „Goran Ostojić“ se nalazi neposredno u blizini romskog naselja, na periferiji grada. Stoga, logično je da je kroz ovu školu prošlo dosta Roma i škola je učestvovala u oblikovanju njihovom oblikovanju, ali i oblikovanju dece iz raseljenih porodica. Što se školstva tiče, novim pravilnkom su utvrđene preventivne mere koje pokreće ustanova u slučaju sumnje ili utvrđenog diskriminatornog ponašanja, vređanja ugleda, časti ili dostojanstva ličnosti. To je sastavni deo našeg godišnjeg plana, te smo tako i mi sami kreirali aktivnosti kojima vršimo prevenciju diskriminatornog ponašanja –rekla je Veljković.

Ona je još i dodala da u njihovoj školi nema nikakve diskriminacije:

-Ovde se svi međusobno druže, tako da ovde nije primećena nijedna vrsta diskriminacije. Čak su i sami naši učenici bili inicijatori mnogih humanitarnih akcija, tako da možemo slobodno da kažemo da je humanost samo jedna od pozitivnih strana naših učenika. Oni i te kako pomažu onima kojima je pomoć potrebna –istakla je ona.

Iako smo se kao društvo znatno udaljili od ovakvog sistema koji je vladao sredinom prošlog veka, problem rasne diskriminacije i dalje postoji u većim sredinama i kao takav dovodi do nesuglasica u društvu. Pedagoška asistentkinja je rekla da se nada da će se taj problem iskoreniti:

-Što se našeg područja tiče, smanjenju diskriminacije znatno je doprinelo to što imamo sve veći broj obrazovanih Roma. Bavimo se romskom decom, podjednako im posvećujemo pažnju kao i svoj deci koja dolaze iz depriviranih sredina. Rasne, ali i bilo koje druge vrste diskriminacije ne bi trebalo da bude. Nadam se da će pažnje tom problemu posvetiti i druge institucije, a ne samo škole –rekla je Aleksandra Veljković na kraju našeg razgovora.

Dušan Miletić
 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar