U Busijama danas živi 6000 izbeglica iz Krajine

|   Info
Busije je prigradsko naselje koje je formirano 1997. godine kada je gradska opština Zemun prodala zemljište izbeglicama iz Hrvatske i BiH posle operacije Oluja. Iako područje nema infrastrukturu i nije planirano za urbanu gradnju, danas u njemu živi oko 6000 izbeglica, a ima i školu i crkvu, kao i Parohijski dom.

Busije je prigradsko naselje u beogradskoj opštini Zemun. Formirano je 1997. godine kada je gradska opština Zemun prodala zemljište izbeglicama iz Hrvatske i BiH posle operacije Oluja, iako područje nema infrastrukturu i nije planirano za urbanu gradnju.

U operaciji “Oluja” Republike Hrvatske, prisilno je prisvojen najveći deo teritorije Republike Srpske Krajine, izvršen egzodus srpskih civila I sa te teritorije proterano oko 200.000 Srba. Međutim, Međunarodni sud pravde je februara 2015. godine odbacio međusobne tužbe Hrvatske i Srbije za genocid, utvrdivši da nije dokazana genocidna namera. Mesto Busije su najveće izbegličko mesto u Srbiji, u kome živi najveći broj Srba koji su prognani iz Krajine. Novi dom, u Busijama je našlo oko 6.000 izbeglica. Na pitanje kako je živeti među svojima, protojerej Mićo Ristić, iz jedine crkve u ovom mestu, kaže: "Odlično, ne može biti bolje". Svi se, kako kaže, međusobno pomažu.

 

Busije su zanimljive i po tome što se u njima, za vreme crkvenih običaja i slava, okupi više od 20.000 ljudi.

Crkva „Svete braće Kirila i Metodija“ je sagrađena 2007. godine i važi za simbol ovog malog mesta.

Osim crkve izgrađen je I parohijski dom I Osnovna škola, koja prima oko 600 dece. Jedna od karakteristika ovog naselja je i to da ulice nose nazive po znamenitim ličnostima iz krajeva iz kojih su doselili njegovi stanovnici. Busije će ostati jedno malo mesto puno ljubavi za sve stanovnike i posetioce.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar