U Srbiji pomen, u Hrvatskoj slavlje

|   Info
U Kninu se danas, uz prisustvo kompletnog državnog vrha Hrvatske, obeležava Dan pobede i Dan domovinske zahvalnosti, u spomen na 5. avgust 1995. godine i ulazak Hrvatske vojske i policije u Knin, koji je četiri godine bio glavni grad tadašnje Republike Srpska Krajina(RSK).
Oluja. Foto: YouTube printscreen

 

Izvor: FoNet

Večeras će biti organizovan koncert zabavne muzike na kome će učestvovati Zlatko Pejaković, Mladen Grdović i Jasmin Stavros.

Zvanični Zagreb i zvanični Beograd od početka imaju suprotstavljene ocene o karakteru "Oluje", pa je hrvatska strana ističe da je pobeda u "Oluji" Hrvatskoj donela slobodu i mir, a srpska strana naglašava je etničko čišćenje i ubijene i prognane Srbe u "Oluji".

Posle neuspeha pregovora hrvatskih vlasti i vlasti RSK, u pet ujutro 4. avgusta 1995. godine pokrenuta je vojno-redarstvena akcija "Oluja".

Već sledećeg dana hrvatske snage ušle su u Knin, a cela operacija dovršena je za 84 sata. Stvoreni su uslovi za povratak Hrvata prognanih 1991. s tog podruиja, a iz Hrvatske je prognano ili je pobeglo u strahu od hrvatskih snaga oko 200.000 ljudi.


Za vreme i nakon "Oluje" stradalo je po podacima hrvatskih nevladinih organizacija oko 600 starijih srpskih civila, a spaljeno je ili devastirano više hiljada stambenih objekata.

Hrvatski generali Ante Gotovina, Mladen Markač i Ivan Čermak u Hagu su oslobođeni optužbe za zajednički zločinački poduhvat sa ciljem etničkog čišćenja Srba s tog dela hrvatske teritorije. Za krivična dela za vreme "Oluje" i nakon nje – ubistva, pljačke i spaljivanje objekata – osuđeno je 2380 osoba, ali za "obične" zločine, a ne za ratne zločine.

Za ratne zločine nad starijim srpskim civilima u danim i nedeljama posle "Oluje" postoji svega jedna pravosnažna i jedna nepravosnažna sudska presuda, a niz slučajeva još je u sudskom postupku, postupak uopšte nije pokrenut ili je postupak vođen, ali niko nije osuđen za zločine.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar