U Vladi Srbije razmišljaju da smanje doprinose na teret poslodavca i zaposlenog, ali i da povećaju neoporezivi deo zarade koji je sada 15.000 dinara, Ministar finansija Siniša Mali najavio je da će država smanjiti porez na plate, od početka naredne godine i uslišiti molbe, na kojima privrednici insistiraju više, od decenije. Već je formirana radna grupa, koja je počela da računa, koliko bi ukupno moglo da bude smanjeno opterećenje na platu i u kojim segmentima, konkretno.
Izvesno je, da postoji mogućnost smanjenja doprinosa na teret zaposlenog, smanjenja doprinosa na teret poslodavca, ali i povećanja neoporezivog dela zarade.
Koji deo će biti umanjen ili povećan i za koliko, zavisi od slobodnih sredstava u budžetu. Za sada je sigurno, da prostora za smanjenje ima.
Po sadašnjim nametima na rad, Srbija se, sa 63 odsto, na prosečnu neto zaradu, nalazi malo ispod proseka zemalja, centralne i istočne Evrope, od 68 odsto. Na svakih sto dinara neto zarade radnika, poslodavci danas državi za doprinose i poreze praktično plaćaju 63 dinara. Njihovi konkurenti iz Hrvatske, opterećeni su sa 62 odsto, u Makedoniji je porez na zaradu istovremeno od 35 do 37 odsto, u Mađarskoj 42, Bugarskoj 20, a u BiH od 20 do 25 odsto.
I članovi Fiskalnog saveta se slažu da ima prostora, da porezi i doprinosi na zarade, budu smanjeni. Fiskalni savet nedavno je procenio da bi budžetski prostor od 15 milijardi dinara omogućio smanjenje poreza i doprinosa na zarade, za dva do 3,5 odsto.
S druge strane i ekonomosti imaju svoju reč. Oni su saglasni, da bi veće smanjenje poreza na rad, podrazumevalo da država odustaje od nekih drugih troškova -povećanja plata i penzija i javnih investicija. Upravo je, zbog toga važno održati ravnotežu, u javnim finansijama.
Pored toga, Ministarstvo finansija i Poreska uprava intenzivno rade i na ubrzanju povraćaja PDV, i privreda bi prve efekte mogla da očekuje već od septembra.
Svakodnevno se prate sve okolnosti, koje dovode do usporavanja ovog procesa. Traže se razlozi, zašto povraćaj PDV, dugo traje. U narednih mesec dana, biće poznati ključni problemi i odmah nakon toga će biti poznato, koliko je moguće ubrzati povraćaj PDV. To će biti značajan pokretač privrednog rasta. Inače, zakonski rok za povraćaj PDV je 45 dana.