Posle vesti da je osoba starosti 84 godine pre par dana registrovana kao prvi slučaj infekcije Zapadnog nila, važno je da se u ovom periodu zaštitimo od uboda komaraca. Groznicu Zapadnog Nila mogu da dobiju i mlađe, zdrave osobe, ali su najugroženiji građani starosti 65 godina i stariji, posebno oni koji boluju od kardiovaskularnih, respiratornih bolesti, ali i dijabetesa, upozoravaju stučnjaci. Upotreba sredstava protiv ujeda komaraca, uništavanje larvi i odraslih formi komaraca, ali i obavezno pražnjenje vode koja stoji u saksijama na terasama i u dvorištima, jer se tamo razmnožavaju ti insekti, jedan je od načina zaštite ovog virusa. Ipak treba razlikovati grip od virusa Zapadnog Nila, dodaje epidemiolog Branislav Tiodorović.
-Da grip postoji, građani bi bili upoznati sa tim. Međutim iako postoji, ti znaci koji liče na grip, kao što su, bolovi u mišićima, zapaljenje sluznica, curenje iz nosa, ako se nastave nakon par dana sa još većim bolovima, pa dođe i do povraćanja, to više nije grip. I tada osobe treba da se jave lekaru.
Za sada zaraženih ljudi u Nišu nema, ali ipak strah od zaraženih komaraca kod građana postoji.
Nema specifične terapije protiv groznice Zapadnog Nila. Bolest se obično završava potpunim oporavkom nakon nekoliko nedjelja ili meseci. U slučaju kliničke slike, oboleli se hospitalizuje, navode stručnjaci.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!