Vučević: Ne bežimo od političke odgovornosti

|   Info
Najvažnije je da porodice nastradalih na Železničkoj stanici u Novom Sadu mogu u miru da isprate tragično stradale članove, to je stvar elementarne kulture, a što se tiče istrage ona je u rukama Višeg javnog tužilaštva i policije i ne bežimo od političke odgovornosti, izjavio je danas premijer Srbije Miloš Vučević u Šangaju.
Foto: printscreen TV Prva

 

Izvor: FoNet

On je novinarima iz Srbije rekao da su prema njegovim saznanjima počela saslušanja od onih koje Tužilaštvo prepoznaje kao odgovorne u lancu donošenja odluka o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu.

Vučević je istakao da je mnogo toga nepoznato u ovom trenutku i da niko ne raspolaže sa svim podacima jer je "vrlo kompleksno utvrditi da li je nešto rađeno i ako jeste kada je rađeno i kako je došlo do te nesreće".

Mnogo je dilema kako je ta konstrukcija popustila, izjavio je Vučević ukazujući da je u prethodna 24 sata do javnosti došlo mnogo oprečnih mišljenja struke i da to dodatno komplikuje situaciju.

On je apelovao na javnost da dozvoli da građevinski eksperti koji su pozvani utvrde šta se desilo iz tehničko-tehnološkog aspekta.

Vučević je rekao da politička odgovornost mora da postoji i da je u telefonskom razgovoru sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem došao do zaključka da je to neosporno, ali da će odluku o tome doneti "hladne glave i racionalno, a ne nošeni brojem tvitova i objava na društvenim mrežama".

"To je odluka od koje se ne beži i od koje se neće pobeći. Ta odluka će biti posledica odgovorne politike, političkog razgovora i sagledavanja situacije", dodao je Vučević.

On smatra da politička odgovornost nije povezana sa subjektivnom krivično-pravnom odgovornošću.

Vučević je rekao da se odlaganjem odluke "ne krade vreme", ali da je trenutno najpotrebnije poštovati bol porodica.

Upitan da li je pokrenut inspekcijski pregled objekata koje radi konzorcijum kineskih firmi koji je učestvovao u rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, Vučević je odgovorio da on neće učestvovati u "antikineskoj histeriji".

"Obartite pažnju, sad je krenula histerija, geopolitički i politički potkovana. Da li sad treba da pohapsimo sve kineske kompanije i da im zabranimo da rade", dodao je Vučević.

On kaže da za sada ne znaju ni ko je šta radio i da li je to posledica radova iz 1964, 2022. ili 2024 godine, ukazujući da će sve biti ispitano jer je to ozbiljna opomena onima koji se bave tom profesijom da su neophodne češće kontrole i nadzor objekata.

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar