
Izvor: FoNet
Vučić je naglasio da takva državna politika zna da čuva nacionalne interese, ne ugrožavajući ni opstanak ni budućnost naroda koji štiti.
Govoreći u Staroj skupštini u Kragujevcu, u kojoj je 1835. godine proglašen prvi Ustav Srbije, Vučić je istakao da sigurnost, mir i standard napredak nisu samo lepo upakovani proizvodi na pijaci političkih ili stranačkih ponuda.
Naprotiv, to su realni zadaci, realne politike u realnoj i ozbiljnoj državi. To su postamenti na kojima počivaju naše mogućnosti i naše sposobnosti da stvaramo i imamo budućnost. Sa tim ne smemo da se igramo, jer država ne trpi avanturizam, naglasio je Vučić.
Mi danas suočeni sa posledicama rata u kojem ne učestvujemo a trpimo ga na istoku Evrope i sa pritiscima zbog Kosova i Metohije, i danas svoj spas možemo da vidimo i nađemo samo u činjenici da smo u poslednjih 10 godina uspeli baš ono što su naši preci hteli - da stvorimo jaku državu, demokratsku slobodnu i suverenu, koja je sposobna da raste, razvija se i jača i istovremeno čuva svoje nacionalne interese.
Mi Srbi nemamo prava da se pred senima predaka ne prisetimo koliku smo žrtvu podneli na oltar otadžbine i koliko moramo da vodimo računa čuvajući svoju zemlju, rekao je, između ostalog, predsednik Srbije.

Foto: Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike
Svečanosti u Kragujevcu pored predsednika Vučića prisustvovali su i predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić, ministri Ivica Dačić, Branko Ružić, Bratisalv Gašić i druge ugledne zvanice.
Sretenje je za Dan državnosti Srbije proglašeno u julu 2001. godine u znak sećanja na 15. februar 1804. kada je u Orašcu, pod vođstvom Đorđa Petrovića Karađorđa, počeo Prvi srpski ustanak - borba za oslobođanje od viševekovnog robovanja pod Otomanskim carstvom.
Istog dana 1835. godine, na Velikoj narodnoj skupstini u Kragujevcu, proglašen je Sretenjski ustav, prvi Ustav Srbije, koji je napisao Dimitrije Dimitrijević, po uzoru na ustave Francuske i Belgije.
Tekst Ustava izazavao je negodovanje Austrije, Turske i Rusije, zbog čega je ubrzo suspendovan.
Sretenje, Dan državnosti Republike Srbije obeležava se danas u Šumadiji nizom svečanosti, prigodnih programa i tradicionalnih manifestacija.
Tradicionalnoj proslavi Dana državnosti Srbije, kojom se obeležava 219. godišnjica od podizanja Prvog srpskog ustanka u Marićevića jaruzi, u Orašcu kod Aranđelovca, prisustvovaće državna delegacija koju predvodi predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić.
Predsednik parlamenta odaće počast ustanicima i položiti venac kod spomenika Voždu Karađorđu.
Poslava u Orašcu započeće parastosom koji će služiti episkop šumadijski Jovan, nakon čega će uslediti ceremonija polaganja venaca i odavanja počasti, Karađorđu i njegovim ustanicima.
U crkvi Svetog Đorđa na Oplencu u Topoli biće održana tradicionalna ceremonija odavanja državnih i vojnih počasti i polaganja venaca na sarkofag vožda Karađorđa.
U ime Vlade Republike Srbije, premijerka Ana Brnabić položiće venac na sarkofag vođe Prvog srpskog ustanka u crkvi Svetog Đorđa, zadužbini kralja Petra Prvog Karađorđevića. Ceremoniji će prisustvovti i predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

Komentari (0)
Ne postoji komentar!