Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević ukazao je danas u Beogradu na konferenciji Nauka u parlamentu (Science meets Parliaments) na značaj ulaganja u nauku i obrazovanje, kao i na potrebu da teme kao što su ekologija i klimatske promene budu prisutne u procesu obrazovanja i vaspitanja.
Na skupu koji se održava povodom nacionalnog Dana nauke ministar prosvete ocenio je da je Zakon o nauci i istraživanjima, koji je nedavno usvojen, dugo i temeljno rađen i da su rešenja koja su u njemu sadržana dobra za budućnost svih vidova nauke.
On je dodao i da je u nauku u Srbiji uloženo 36 odsto više nego prethodnih godina.
„Moramo da se posvetimo i novim agendama koje nauka od nas očekuje. Tako da je veoma značajna i tema pametne specijalizacije. Radimo na podizanju kapaciteta u nauci, kao i na formiranju novih instituta…“, rekao je ministar na skupu koji je posvećen uticaju klimatskih promena na društvo i adaptaciju društva na njih.
Osvrćući se na temu skupa Šarčević je ukazao da je važno da se toj temi posveti posebna pažnja.
On je rekao da je u školske programe po prvi put uvrštena ekologija i da u gimnazijama postoji izborni program Obrazovanje za održivi razvoj, kao i da će se raditi na tome da klimatske promene dobiju još zapaženije mesto u svim nivoima obrazovanja.
Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković ocenila je da je cilj današnje debate koja je posvećena uticaju klimatskih promena na društvo i adaptaciju društva na njih, kvalitetu vode i vazduha i obnovljivim izvorima energije, da se skrene pažnja na značaj nauke prilikom donošenja političkih odluka i zakona.
"Posebno je važno da se naučna javnost uključi u rešavanje aktuelnih pitanja. Svedoci smo posledica klimatskih promena i verujem da je došlo vreme da Srbija dobije Zakon o klimatskim promenama. Pored održavanja javne rasprave želimo zajedno sa predstavnicima nauke da organizujemo javno slušanje pre nego što taj zakon dođe do poslanika", rekla je Gojković tokom uvodnog izlaganja u Skupštini.
Navela je da je Srbija prva zemlja koja nije članica EU u kojoj se organizuje taj događaj i dodala da su Skupština i Vlada posvećeni sprovođenju neophodnih reformi koje će obezbediti preduslov za razvoj i bolji položaj naučnika.
Ministarka bez portfelja zadužena za demografiju o populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović kazala je da je konferencija jedinstvena prilika da se čuju nove ideje i pogledi, pokrene dijalog o nauci i ustanovi njeno mesto u donošenju odluka.
Šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici kazao je da su klimatske promene deo svakodnevnog života, da predstavljaju globalni problem, ali da u rešenju tog problema mora da se deluje i lokalno i da građani treba da postanu svesni pojedinačne odgovornosti.
Ministarka nauke Crne Gore Sanja Damjanović ocenila je da koncept "Nauka u parlamentu" treba da se proširi i na ostale zemlje i proučila da države u regionu moraju da "deluju zajedno" kako bi osnažile nauku i inovacije.
Objedinjeni istraživački centar (Joint Research Center, JRC) Evropske komisije poverio je Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i Centru za promociju nauke organizaciju događaja Science Meets Parliaments (Nauka u Parlamentu) u Srbiji.
Ovaj događaj dosad je održavan samo u zemljama članicama Evropske unije, a ovo je prvi put da se organizacija prepušta zemlji koja nije članica EU.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!