250 novoobolelih, šest smrtnih slučajeva

|   Info
Zamenica direktorke Instituta za javno zdravlje Dariji Kisić Tepavčević izjavila je danas da je u Srbiji registrovano ukupno 3.630 potvrđenih slučajeva korona virusa, odnosno u protekla 24 sata bilo je 250 novoobolelih, kao i šest smrtnih slučajeva.
Foto: FoNet

 

Izvor: FoNet

U protekla 24 sata testirano je 1.913 osoba od kojih je 250 pozitivno na korona virus. U bolnici je 2.684 osoba, 146 je na respiratorima, a preminule su tri žene i tri muškarca, rekla je ona na konferenciji za novinare.

Do 15 časova testirano je ukupno 18.312 osoba koja su ispunjavale kriterijume definicije slučaja, rekla je Kisić Tepavčević i istakla da je šestoro umrlih prosečne starosti 57,5 godina.

Ukupan broj preminulih od početka epidemije je 80, navela je ona.

Foto: FoNet

Na pitanje o vremenskoj odrednici ukidanja vanrednog stanja, Kisić Tepavčević je rekla da sada svi traže neke vremenske odrednice, "a bilo bi lepo da možemo da ih damo".

Kod nas se pokazuje da kontrolišemo infekciju i znamo šta radimo, ali kolektivni imunitet nam gradi populacija radno aktivnog stanovništva i njih najviše i ima među pozitivnim pacijentima, odgovorila je ona.

Prvi pokazatelj da je virus oslabio je smanjenja broja pacijenata na respiratoru i kada većina bude imala forme bolesti koja ne zahteva smeštaj u zdravstvenim ustanovama, već u privremenim bolnicama tipa sajma, rekla je Kisić Tepavčević.

Kada će se to desiti zavisi od nas, dosadašnji tok bolesti nam govori da samo na dorbom putu, ali sada moramo maksimalno da pružimo dodatni napor i izguramo do kraja, predočila je Kisić Tepavčević.

Ona nije direktno odgovorila na pitanje da li će sledeće nedelje biti donete restriktivnije mere zabrana kretanja, tako što bi bilo zabranjeno kretanje od četvrtka do ponedeljka, navodeći da sve mere koje se donose imaju samo jedan cilj, smanjenje kontakata.

Koja će konkretna mera biti doneta je pitanje za Krizni štab, rekla je Kisić Tepavčević i dodala da će svi biti obavešteni na vreme.

Što se tiče stručnog mišljenja, samo prisustvo u ovoj sali na način koji smo imali nismo procenjivali kao faktor rizika, jer smo bili na bezbednoj udaljenosti. Napominjem, međutim, svi novinari koji su dolazili treba da pređu određen put, a to predstavlja faktor rizika, rekla je ona.

Imate informaciju i da se u određenim medijskim kućama pojavljuje infekcija. Vi ste nam dargoceni, želimo da zaštitimo sve naše građene, pod posebnom rizikom. Novinari rade mukotrpan posao i jesu pod povećanim rizikom od infekcije, rekla je Kisić Tepavčević.

Kisić Tepavčević je rekla da se sprovodi aktivni nadzor nad ustanovama socijalnog staranja, napominjući da je 44 korisnika staračkih domova i drugih socijalnih ustanova, kao 25 zaposlenih u tim ustanovama pozitivno na kovid -19.

Odgovarajući na pitanje o nastavku školske godine, ona je rekla da deca odavno nisu u kolektivima i stepen njihovog imuniteta je jednak nuli.

Ako se među njima dogodi infekcija vidimo da su blagi oblici kliničkog ispoljavanja, ali deca mogu biti prenosioci infekcije, pa se razmatra postepeno vraćanje kada to bude najbezbednije, rekla je ona.

Letnji meseci jesu najbezbedniji kada su u pitanju infekcije, ali će biti doneta odluka koja je najbolja za decu kako bismo ih najmanje izložili riziku. O tome ćemo pričati narednih nedelja, istkal je Kisić Tepavčević.

Kazala je da je opravdano da se za decu sa autizmom odobre termini za izlazak na otvoreni prostor i to će biti predloženo Kriznom štabu.

Direktor Infektivne klinike Goran Stevanović rekao je da u Srbiji ima nešto više od 400 izlečenih pacijenata, sa čistom kliničkom slikom i dva negativna testa.

Imamo i pacijenata koji su klinički izlečeni, ali i dalje održavaju pozitivnost testa, a to može da traje i nekoliko nedelja i ne možemo ih smatrati izlečenim, pogotovo što oni i dalje mogu da šire infekciju, rekao je Stevanović.

On je rekao i da su se zatvorske ustanove na vreme pripremile za mogućnost infekcije korona virusom i po podacima koji dolaze nema nijedno obolelo lice koje se nalaze u tim ustanovama.

Stevanović je objasnio da se koriste standardne procedire u odlaganju medicinskog otpada, ali sa pojačanom opreznošću.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar