U tome je uspelo njih 105, a 42 su ostavila svoje živote na logorskim žicama. To je bilo prvo organizovano bekstvo iz nemačkog koncentracionog logora u okupiranoj Evropi. Na godišnjicu proboja logora služen je parastos poginulim zarobljenicima, a predstavnici grada, vojske, policije i udruženja koja neguju tradiciju oslobodilačkih ratova položili su vence.
Od oko 30 hiljada ljudi zatočenih u logoru, više od 10 hiljada je streljano na Bubnju, a veliki je broj interniran u Austriju, Nemačku, Poljsku, i Norvešku gde su bili prinuđeni na robovski rad. U zgradi logora 1967. godine otvoren je Memorijalni muzej „12. februar“.
Do bekstva logor je bio opasan bodljikavom žicom, posle čega je kompleks ograđen zidom. Zbog ovog bekstva, kao odmazdu za izvedeni proboj, Nemci su izvršili masovno streljanje, što je bio još jedan u nizu zločina nad civila tokom rata.
Posle rata prikupljen je obiman materijal koji obuhvata dokumenta, isprave, pisma, oružje, lične predmete i fotografije logoraša. U zgradi logora na 25-godišnjicu proboja 12. februara 1967. godine, otvoren je Memorijalni muzej „12. februar.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!