Glavna tema 141. zasedanja Interparlamentanre unije je „Jačanje međunarodnog prava: Uloga i mehanizmi parlamenata i doprinos regionalne saradnje‘’. Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Maja Gojković poručila je da je uzrok mnogih problema u svetu kršenje međunarodnih normi i principa, kao i da pravda i pravo moraju da budu iznad sile u međunarodnim odnosima.
U saopštenju Kabineta predsednika Narodne skupštine piše da je Gojković ukazala da je danas, kada je uspostavljen međunarodni pravni poredak baziran na Povelji Ujedinjenih nacija i njenim konvencijama i sporazumima, na poslanicima jda apeluju za očuvanje i unapređenje takvog poretka i puno poštovanje principa i normi.
“Uzrok mnogim problemima u svetu danas je kršenje međunarodnih normi, principa i pravila. Takvo stanje u međunarodnim odnosima vodi nasilju, ljudskoj patnji i stradanju. Pravda i pravo moraju da budu iznad sile u međunarodnim odnosima”, poručila je predsednica Skupštine Srbije.
Foto: Odeljenje za odnose s javnošću Narodne skuštine
Gojković je napomenula da je jedan od važnih aspekata očuvanja mira i bezbednosti regionalna saradnja, kao i da su danas glavni rizici i žarišta koji ugrožavaju mir i stabilnost regionalnog karaktera.
“Zbog toga i rešavanje sukoba mora da uključi relevantne regionalne aktere, kao sponu između globalnih principa i pojedinačnih interesa. Svaki trajni dogovor mora da bude rezultat dijaloga i u skladu sa međunarodnim pravom. Od suštinskog značaja je i da se postignuti dogovori poštuju, kao i da garanti budu dosledni u njihovom poštovanju, kako bi se sporazumi primenjivali”, poručilaje Gojković.
Gojković je naglasila da svako odstupanje, politizacija i zlonamerno tumačenje dogovora podrivaju mir i bezbednost regiona, zbog toga su regionalni mehanizmi i institucije saradnje važan okvir za politički dijalog.
Predsednica Skupštine je ukazala da u tom smislu sve zainteresovane strane moraju da budu uključene u dijalog kako bi on mogao da bude održiv, a važno je da se dijalog bazira na čvrstom kompromisu suprotstavljenih strana.
“To su principi na kojima insistira i Republika Srbija bezrezervnim zalaganjem za dijalog koji treba da dovede do kompromisa zasnovanog na međunarodnom pravu i rešenja kojim se obezbeđuju mir i stabilnost. To je naš pristup u rešavanju pitanja Kosova i Metohije i zahvaljujemo na podršci i razumevanju državama širom sveta koje dele taj pristup”.
Foto: Odeljenje za odnose s javnošću Narodne skuštine
Gojković je istakla da je zadovoljstvo što na temu međunarodnog prava može da govori upravo na 130. godišnjicu od osnivanja Interparlamentarne unije, jer je to bio jedan od osnovnih ciljeva prilikom osnivanja Unije davne 1889. godine, kada su se prvi put okupili poslanici više zemalja i dogovorili se da međunarodnim normama i instrumentima pokušaju da uspostave mehanizme za rešavanje sukoba.
Gojković je na kraju podsetila da parlamenti širom sveta zajedno 130 godina predano grade zajednicu vrednosti Interparlamentarne unije čiji je cilj mir, sloboda, jednakost država i pojedinaca, tolerancija, razumevanje i dijalog.
Na početku generalne debate obratile se i predsednica Interparlamentarne unije Gabrijela Kuevas Baron, kao i generalni sekretar Martin Čoungon, a o temi međunarodnog prava i regionalne saradnje do 17. oktobra debatoveće parlamentarci 150 zemalja, kada će biti doneta Beogradska deklaracija.
Generalnoj debati je prethodio Glavni savet na kome je predsednica Skupštine Srbije izabrana za predsedavajuću 141. Zasedanja IPU.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!