Izvor: FoNet
To se, ukazao je patrijarh, odvija ne samo na ličnom i lokalnom planu nego i u globalnim razmerama.
"I dalje smo suočeni sa mnoštvom iskušenja i nevolja, sa terorizmom, ratovima i oduzimanjem ljudskih života širom zemljinog šara", upozorio je patrijarh.
On je naglasio da plač i agonija žrtava, koji do nas dopiru najvećom brzinom putem savremenih sredstava komunikacije, ranjavaju naša srca. Raznovrsna i bezbrojna razočarenja, tuga i nezadovoljstvo obuzimaju naše duše.
Govoreći o Kosovu, patrijarh je naveo da si svi mole da se vrati mir i i sloboda na Kosovo i Metohiju.
"Sa posebnim usrđem se danas molimo da se vrate mir i sloboda na naše raspeto Kosovo i Metohiju, našu duhovnu kolevku i naš Jerusalim, tamo gde su najveće srpske svetinje, biseri pravoslavne duhovnosti, srpske kulture i sveukupne hrišćanske i svetske duhovne baštine", naveo je patrijarh u Uskršnjoj poslanici.
Poglavar SPC ukazuje i na krizu hrišćanskih vrednosti.
"Svedoci smo da se danas u celom svetu osnovne hrišćanske vrednosti potiskuju u drugi plan, a čovečanstvu se negde predlažu, a negde nameću ne samo hrišćanstvu tuđi nego i njemu potpuno suprotni sistemi vrednosti", opominje patrijarh.
Dodaje da crkva ne sme da živi samo za sebe kao zatvorena religijska zajednica, zaokupljena samo pitanjima lične pobožnosti.
"Dužna je da radošću i iskustvom Vaskrsenja bude činilac mira i pomirenja, ljubavi i solidarnosti, u svecelom čovečanstvu", istakao je poglavar SPC u poslanici.
Zapitajmo se: kakva je naša vera? Da li mi zaista verujemo da je Hristos vaskrsao iz mrtvih? Da li taj događaj ima presudne spasonosne posledice za nas i za naš život - poručuje Irinej.
U odgovoru na ta jednostavna pitanja, smatra on, leže i odgovori na sve nevolje, strahove, nesigurnosti, iskušenja, egzistencijalne nedoumice, konflikte, moralne, društvene, nacionalne i sve druge izazove, ličnog i globalnog karaktera.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!