Izvor: Fonet, Blic
Rikovodilac studije, epidemiolog Tatjana Pekmezović, rekla je za Blic da je studijom u početnoj fazi obuhvaćeno oko 1.000 ispitanika.
Pekzmezović je navela da je struktura njihovog uzrasta analogna strukturi populacije Srbije, čime je i reprezentativna.
"Pozitivnim su smatrani oni koji imaju odgovarajuću količinu antitela klase IgG u serumu, što znači da su u pitanju osobe koje su imale infekciju i razvile imunitet za koji ne znamo koliko traje", objasnila je Pekmezović.
Prema njenim rečima, rađen je uzorak opšte populacije i ELISA test, koji ne spada u brze serološke testove, već pokazuje prisustvo i količinu antitela.
To je "metodološki najispravnije", ocenila je ona i istakla da je u Španiji korišćena slična metodologija kao u Srbiji i da "oni imaju prevalenciju seropozitivnosti pet odsto".
Muškarci imaju antitela u 8,1 odsto slučajeva, žene u pet odsto. Antitela su najčešće prisutna kod populacije mlađe od 20 godina, a ređe kod onih koji imaju više od 80 godina.
Najveći procenat građana sa razvijenim imunitetom je u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji i iznosi 7,2 odsto. U Beogradu je sedam odsto, u Južnoj i Istočnoj Srbiji 5,6 odsto, dok je u Vojvodini 3,1 odsto.
"Rezultati bi trebalo da posluže Vladi Srbije u donošenju odluka u vezi sa završetkom ovog talasa epidemije i sa eventualnim budućim talasima", zaključila je Pekmezović.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!